Telefon od szefa i przerwane wakacje: 5 rzeczy, jakie musisz wiedzieć o urlopie wypoczynkowym

Coroczny, nieprzerwany i płatny urlop wypoczynkowy przysługuje każdej osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę. Jednak już jego długość zależy od stażu pracy, tak więc podstawowy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni, gdy pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, a w przypadku, gdy staż pracy jest dłuższy niż 10 lat, dana osoba ma prawo do 26 wolnych dni. Pracownik zatrudniony na część etatu ma natomiast prawo do urlopu proporcjonalnego. Dowiedz się też, do kiedy możesz odebrać zaległy urlop i w jakiej sytuacji szef może go przerwać.

wakacje, roaming, smartfon

żródło: ShutterStock

Czy trzeba odbierać telefony od szefa w czasie urlopu?

Pracodawca nie ma również prawa zmusić pracownika, aby na urlop zabrał ze sobą telefon komórkowy (prywatny lub służbowy). Pracodawca nie może bowiem wymagać od pracownika, aby pozostawał w gotowości do pracy podczas urlopu.

W związku z tym pracodawca nie może również wyciągać żadnych konsekwencji wobec pracowników, którzy podczas swojego wypoczynku nie odbierają od niego telefonów. Pozbawienie ich na przykład premii z takiego powodu jest więc działaniem sprzecznym z prawem.

Przepisy prawa pracy przewidują jeden przypadek, kiedy pracodawca jest uprawniony do kontaktowania się z pracownikiem podczas jego urlopu. Dzieje się tak wtedy, gdy trzeba odwołać pracownika z urlopu z powodu okoliczności, których nie można było przewidzieć przed urlopem, a które wymagają obecności podwładnego w miejscu pracy. Dokładnie kiedy można odwołać pracownika z urlop dowiesz się tutaj>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • trrrr(2016-07-31 20:10) Zgłoś naruszenie 71

    szef niech się odwali od pracowników, im urlop się należy jak "chłopu pole" niech sam się weźmie za pracę i swoja rodzinkę pogoni. Niech do niego dotrze, ze z "niewolnika nie ma pracownika", bo za taką jałmużnę jaką im wypłaca to napewno nie będzie miał dobrych pracowników.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!