Telefon od szefa i przerwane wakacje: 5 rzeczy, jakie musisz wiedzieć o urlopie wypoczynkowym

Coroczny, nieprzerwany i płatny urlop wypoczynkowy przysługuje każdej osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę. Jednak już jego długość zależy od stażu pracy, tak więc podstawowy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni, gdy pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, a w przypadku, gdy staż pracy jest dłuższy niż 10 lat, dana osoba ma prawo do 26 wolnych dni. Pracownik zatrudniony na część etatu ma natomiast prawo do urlopu proporcjonalnego. Dowiedz się też, do kiedy możesz odebrać zaległy urlop i w jakiej sytuacji szef może go przerwać.

plaża, morze, wakacje

żródło: ShutterStock

Czy na urlopie można pracować?

To, w jaki sposób pracownik wykorzystuje urlop wypoczynkowy zależy wyłącznie do samego zatrudnionego. Pracodawca nie może więc zmusić podwładnego do wykonywania zajęć podczas dwutygodniowego wypoczynku. Urlop wypoczynkowy traktowany jest bowiem jako uprawnienie pracownika, a pracodawca nie ma środków prawnych pozwalających mu skontrolować, jak podwładny korzysta z urlopu.

A to oznacza, że sam pracownik może wykorzystać urlop w dowolny sposób, także wykonując pracę zarobkową u innego pracodawcy. Jakie ograniczenia obowiązują w związku z pracą na urlopie, dowiesz się tutaj>>

Absolutnie zakazana jest jednak praca na urlopie wypoczynkowym u tego samego pracodawcy - nawet jeśli jest to praca na podstawie umowy cywilnoprawnej nie związana z codziennymi obowiązkami pracownika.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • trrrr(2016-07-31 20:10) Zgłoś naruszenie 71

    szef niech się odwali od pracowników, im urlop się należy jak "chłopu pole" niech sam się weźmie za pracę i swoja rodzinkę pogoni. Niech do niego dotrze, ze z "niewolnika nie ma pracownika", bo za taką jałmużnę jaką im wypłaca to napewno nie będzie miał dobrych pracowników.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!