6 sposobów, by rozpoznać złego pracodawcę

Lepiej dokładnie sprawdzić, czy na pewno chcemy pracować w danej firmie, zanim podpiszemy umowę. Inaczej praca marzeń może zamienić się w koszmar. Czasem sygnały ostrzegawcze są widoczne jak na dłoni, czasem bardzo subtelne. Oto sześć sprawdzonych sposobów, by dostrzec, że coś jest nie tak i nie przyjmować oferty od złego pracodawcy.

 • <b>Zadawaj właściwe pytania</b>
<br>
<br>
Dobrym zwyczajem podczas rozmów rekrutacyjnych jest możliwość zadania pytań pracodawcy. Warto dobrze je sformułować i obserwować rekcję rozmówcy. Wiele pokaże pytanie o rotację pracowników w firmie. Jeśli odpowiedź będzie wymijająca albo sucha to nienajlepszy znak. Kłopoty może oznaczać mętne tłumaczenie w stylu: „mieliśmy ostatnio pecha do nowych pracowników”. Mądrym pytaniem będzie też to, jak długo był wakat na stanowisko, na które aplikujemy. Jeśli pracodawca spieszy się ze znalezieniem nowej osoby, może wcale nie zależy mu na najlepszym kandydacie.
<br>
<br>
„A dlaczego pan/pani lubi tu pracować?” – to pytanie pada niezwykle rzadko ze strony kandydata, więc prowadzący rozmowę będzie potrzebować chwili, by zebrać myśli. Jeśli będzie się zacinał, wiercił i unikał kontaktu wzrokowego, coś jest nie tak.
 • <b>Dobrze się rozejrzyj</b>
<br>
<br>
Jeśli nadarzy się okazja, warto przyjrzeć się, jak zachowują się pracownicy firmy, do której aplikujemy. Czy są gościnni, otwarci czy raczej unikają kontaktu? Jeśli nikt się nie uśmiecha, powinna zapalić nam się ostrzegawcza lampka. Podczas ewentualnego oprowadzania po firmie, zwracamy uwagę na relacje pracowników z przełożonymi. Czy witają się ciepło są odprężeni? Jeśli nie, atmosfera pracy nie jest zdrowa.
 • <b>Zadania z gwiazdką</b>
<br>
<br>
„W czasie rozmowy zwracajmy uwagę na dodatkowe zadania poza wyszczególnionymi w opisie stanowiska, na które aplikujemy.” – radzi Bartosz Struzik z międzynarodowego serwisu z ofertami pracy MonsterPolska.pl.
<br>
<br>
Wiadomo, że nadgodziny zdarzają się wszędzie. Ale są pracodawcy, którzy opierają prowadzenie biznesu na regularnych i niezapisanych w umowie, dodatkowych godzinach. To znaczy, że nie traktują załogi dobrze.
 • <b>Bądź wyczulony na bałagan</b>
<br>
<br>
Ekspert MonsterPolska.pl zwraca uwagę na jeszcze jedną rzecz: „Nawet, jeśli staramy się o pracę, która wymaga pewnego pośpiechu i jest intensywna, podczas rozmowy powinniśmy oczekiwać uprzejmości i uporządkowania.”
<br>
<br>
Jeśli prowadzący rekrutację zdaje się wyrwany z kontekstu lub spóźnia się na spotkanie z nami, to znak, że praca w firmie nie jest dobrze zorganizowana. Niedobrze też, kiedy czyta naszą aplikację dopiero w trakcie spotkania i zadaje pytania, na które odpowiedź ma w CV.
 • <b>Szukaj nieścisłości</b>
<br>
<br>
Często rekrutacja składa się z kilku kolejnych rozmów z różnymi osobami.
<br>
<br>
„Kluczowa jest spójność tego, co się słyszy na kolejnych etapach a propos stanowiska i odpowiedzialności, która się z nim łączy.” – zauważa ekspert MonsterPolska.pl.
<br>
<br>
Może się zdarzyć, że specjalista HR opowiada o wielkim wpływie na prowadzenie biznesu, jaki daje ta posada, a szef mówi tylko o codziennym wsparciu danego departamentu. To wróży tylko problemy.
 • <b>Patrz w przyszłość</b>
<br>
<br>
Brak pytania o zawodowe cele i marzenia ze strony prowadzącego rozmowę również powinien niepokoić. Oznacza bowiem, że firmie zależy tylko na naszej obecnej wydajności, a nie profesjonalnym rozwoju i poukładanej ścieżce kariery.
statystyki

Komentarze (7)

 • old pryk(2016-07-02 10:22) Zgłoś naruszenie 474

  Pierwsze oznaka kiepskiego pracodawcy: - pracoawca jest państwowy. U takiego pracodawcy główny kierujący jest zawsze z nadania politycznego i w zasadzie prawie zawsze jest beznadziejny. Objawia się do urojenioami reformatorskim - które ZAWSZE psują to co działa i nie naprawiają to co nie działa. Taki z politycznego nadania mędrek ma totalnie głupie pomysły i nie słucha nikogo. 35 lat pracuję w administracji państwowej - i byłem świadkiem psucia dziesiątków dobrze działąjących rozwiązań, które służyły ludziom. Za te 30 lat nie znam żadnego rozwiązania narzuconego przez tzw. górę, które służyłoby społeczeństwu. Instytucje, które wypracowuje się oddolnie, które dobrzze działają do dewastowane, przez niedorzeczne pomysły góry. A im bardziej dana instytucja służy ludziom, tym większa szansa, że ktoś ją zniszczy. Gdybyście się przyjrzeli obecnym działaniom centralnych organów administracji, to się założe, żeby się okazało, że na pewno psują coś co działa. Mógłbym postawić dolary przeciwko orzechom., że tak jest.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • krzysztof(2016-07-02 11:00) Zgłoś naruszenie 1525

  A jakie sa sposoby na to, aby rozpoznac zlego pracownika?, ktory zatrudnia sie, a potem kilka lat jest na zwolnieniu, nabywa prawa do urlopow, za ktore pozniej pracodawca placi? Taki pracownik, jest wrzodem, ktorego nie mozna sie pozbyc poniewaz chroni go najgorsza ustawa KP, ktory jedynie daje przywileje, w kazdym razie wystarczajaco duze aby moc pracodawce wykorzystac. Swoboda kontaktowania pracy - to jest rozwiazanie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Tina(2016-07-06 18:01) Zgłoś naruszenie 112

  najgorsze są małe mikroprzedsiębiorstwa, które biorą ze stażu z pup i myślą, że mają pracownika (przecież gdybym umiała to wszystko wykonywać to przy tak niskim bezrobociu, jakie jest obecnie, a w zawodzie księgowej to pracownik często wybiera pracodawcę, to znalazłabym pracę bez problemu, a nie siedziała u jakiegoś......dziada)

  Odpowiedz
 • wera(2016-07-04 12:13) Zgłoś naruszenie 40

  taki pracownik to osoba,która ma przygotowane poprawne odpowiedzi. Taką osobą jest moja była przełożona, po kilku latach ostatecznie firmie udało się od niej uwolnić.

  Odpowiedz
 • gada(2016-07-18 10:26) Zgłoś naruszenie 31

  Najlepiej zarabiają pracownicy komornika, tylko czy warto.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!