6 sposobów, by rozpoznać złego pracodawcę

Lepiej dokładnie sprawdzić, czy na pewno chcemy pracować w danej firmie, zanim podpiszemy umowę. Inaczej praca marzeń może zamienić się w koszmar. Czasem sygnały ostrzegawcze są widoczne jak na dłoni, czasem bardzo subtelne. Oto sześć sprawdzonych sposobów, by dostrzec, że coś jest nie tak i nie przyjmować oferty od złego pracodawcy.

praca, zatrudnienie

żródło: ShutterStock

Zadawaj właściwe pytania

Dobrym zwyczajem podczas rozmów rekrutacyjnych jest możliwość zadania pytań pracodawcy. Warto dobrze je sformułować i obserwować rekcję rozmówcy. Wiele pokaże pytanie o rotację pracowników w firmie. Jeśli odpowiedź będzie wymijająca albo sucha to nienajlepszy znak. Kłopoty może oznaczać mętne tłumaczenie w stylu: „mieliśmy ostatnio pecha do nowych pracowników”. Mądrym pytaniem będzie też to, jak długo był wakat na stanowisko, na które aplikujemy. Jeśli pracodawca spieszy się ze znalezieniem nowej osoby, może wcale nie zależy mu na najlepszym kandydacie.

„A dlaczego pan/pani lubi tu pracować?” – to pytanie pada niezwykle rzadko ze strony kandydata, więc prowadzący rozmowę będzie potrzebować chwili, by zebrać myśli. Jeśli będzie się zacinał, wiercił i unikał kontaktu wzrokowego, coś jest nie tak.

statystyki

Komentarze (7)

 • old pryk(2016-07-02 10:22) Zgłoś naruszenie 474

  Pierwsze oznaka kiepskiego pracodawcy: - pracoawca jest państwowy. U takiego pracodawcy główny kierujący jest zawsze z nadania politycznego i w zasadzie prawie zawsze jest beznadziejny. Objawia się do urojenioami reformatorskim - które ZAWSZE psują to co działa i nie naprawiają to co nie działa. Taki z politycznego nadania mędrek ma totalnie głupie pomysły i nie słucha nikogo. 35 lat pracuję w administracji państwowej - i byłem świadkiem psucia dziesiątków dobrze działąjących rozwiązań, które służyły ludziom. Za te 30 lat nie znam żadnego rozwiązania narzuconego przez tzw. górę, które służyłoby społeczeństwu. Instytucje, które wypracowuje się oddolnie, które dobrzze działają do dewastowane, przez niedorzeczne pomysły góry. A im bardziej dana instytucja służy ludziom, tym większa szansa, że ktoś ją zniszczy. Gdybyście się przyjrzeli obecnym działaniom centralnych organów administracji, to się założe, żeby się okazało, że na pewno psują coś co działa. Mógłbym postawić dolary przeciwko orzechom., że tak jest.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • krzysztof(2016-07-02 11:00) Zgłoś naruszenie 1525

  A jakie sa sposoby na to, aby rozpoznac zlego pracownika?, ktory zatrudnia sie, a potem kilka lat jest na zwolnieniu, nabywa prawa do urlopow, za ktore pozniej pracodawca placi? Taki pracownik, jest wrzodem, ktorego nie mozna sie pozbyc poniewaz chroni go najgorsza ustawa KP, ktory jedynie daje przywileje, w kazdym razie wystarczajaco duze aby moc pracodawce wykorzystac. Swoboda kontaktowania pracy - to jest rozwiazanie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Tina(2016-07-06 18:01) Zgłoś naruszenie 112

  najgorsze są małe mikroprzedsiębiorstwa, które biorą ze stażu z pup i myślą, że mają pracownika (przecież gdybym umiała to wszystko wykonywać to przy tak niskim bezrobociu, jakie jest obecnie, a w zawodzie księgowej to pracownik często wybiera pracodawcę, to znalazłabym pracę bez problemu, a nie siedziała u jakiegoś......dziada)

  Odpowiedz
 • wera(2016-07-04 12:13) Zgłoś naruszenie 40

  taki pracownik to osoba,która ma przygotowane poprawne odpowiedzi. Taką osobą jest moja była przełożona, po kilku latach ostatecznie firmie udało się od niej uwolnić.

  Odpowiedz
 • gada(2016-07-18 10:26) Zgłoś naruszenie 31

  Najlepiej zarabiają pracownicy komornika, tylko czy warto.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!