5 praw, jakie ma kobieta w ciąży w miejscu pracy

Kobiety w ciąży i młode matki są szczególnie chronione - mają między innymi szereg uprawnień w miejscu pracy, w tym prawo do 8-godzinnego dnia pracy i gwarancji zatrudnienia. Sprawdź, jakie dokładnie uprawnienia pracownicze przysługują ciężarnym i zatrudnionym matkom.

Kobieta w ciąży w pracy

żródło: ShutterStock

Wolne godziny na karmienie

Pracownicy karmiącej jedno lub więcej dzieci przysługują również przerwy na karmienie wliczane do czasu pracy. W związku z tym kobieta karmiąca:
– jedno dziecko ma prawo do dwóch 30 minutowych przerw w pracy;
– więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda.
Na wniosek pracownicy przerwy na karmienie mogą być udzielane łącznie i może w ten sposób wcześniej zaczynać czy kończyć pracę. Wynagrodzenie za przerwy w pracy jest liczone tak jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.

Jednak jeżeli kobieta jest zatrudniona na czas krótszy niż 4 godziny dziennie to przerwy na karmienie jej nie przysługują, zaś w sytuacji, gdy ten wymiar przekracza, ale nie jest on dłuższy niż 6 godzin dziennie, pracownicy przysługuje jedna przerwa na karmienie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (1)

  • nnnn(2018-12-06 15:22) Zgłoś naruszenie 00

    Tytul jest Prawa kobiet w ciazy a dwa ostatnie tycza sie matek z dziecmi?? Przykladem pudelka i wyborczej, juz nawet Prawna ma klamliwe tytuly, moj swiat sie zalamal.....

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!