5 praw, jakie ma kobieta w ciąży w miejscu pracy

Kobiety w ciąży i młode matki są szczególnie chronione - mają między innymi szereg uprawnień w miejscu pracy, w tym prawo do 8-godzinnego dnia pracy i gwarancji zatrudnienia. Sprawdź, jakie dokładnie uprawnienia pracownicze przysługują ciężarnym i zatrudnionym matkom.

zdrowie, ciąża, kobieta, lekarz

żródło: ShutterStock

Zwolnienia od pracy na badania lekarskie

Pracownica ma również prawo do zwolnień od pracy na zalecone przez lekarza badania lekarskie w związku z ciążą, jeżeli nie można ich przeprowadzić poza godzinami pracy. Okres zwolnienia obejmuje czas przeprowadzenia samych badań, czas potrzebny na dojazd oraz inne czynności związane z badaniami.

Za czas nieobecności w pracy pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia, które wylicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (1)

  • nnnn(2018-12-06 15:22) Zgłoś naruszenie 00

    Tytul jest Prawa kobiet w ciazy a dwa ostatnie tycza sie matek z dziecmi?? Przykladem pudelka i wyborczej, juz nawet Prawna ma klamliwe tytuly, moj swiat sie zalamal.....

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!