5 praw, jakie ma kobieta w ciąży w miejscu pracy

Kobiety w ciąży i młode matki są szczególnie chronione - mają między innymi szereg uprawnień w miejscu pracy, w tym prawo do 8-godzinnego dnia pracy i gwarancji zatrudnienia. Sprawdź, jakie dokładnie uprawnienia pracownicze przysługują ciężarnym i zatrudnionym matkom.

ciąża czterdziestolatkowie

żródło: ShutterStock

Zakaz pracy w szkodliwych warunkach

Przeniesienie na inne stanowisko (lub w ogóle zwolnienie od wykonywania zajęć) obowiązuje także w przypadku, gdy pracodawca zatrudnia pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia.

W tym zakresie szykują się jednak zmiany - przyjęta już przez sejm nowelizacja kodeksu pracy zakładają, że kobiety w ciąży i matki karmiące dziecko piersią nie będą mogły wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie. Jaka jest istota tej zmiany, dowiesz się tutaj>> Zmiana daje rządowi możliwość m.in. wydania rozporządzenia określającego wykaz prac, które taki niekorzystny wpływ mogą wywierać - jak praca związana z nadmiernym wysiłkiem fizycznym.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (1)

  • nnnn(2018-12-06 15:22) Zgłoś naruszenie 00

    Tytul jest Prawa kobiet w ciazy a dwa ostatnie tycza sie matek z dziecmi?? Przykladem pudelka i wyborczej, juz nawet Prawna ma klamliwe tytuly, moj swiat sie zalamal.....

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!