Nauczyciele i urzędnicy: 7 grup z wyższym urlopem wypoczynkowym

Prawo do corocznego, płatnego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego jest jednym z podstawowych praw osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę. Długość wypoczynku jest uzależniona od okresu zatrudnienia pracownika - podstawowy wymiar urlopu wynosi więc 20 dni roboczych, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat i 26 dni roboczych – po 10 latach pracy. Są jednak w Polsce grupy, którym przysługuje więcej dni wolnych niż pozostałym pracownikom.

Niepełnosprawni

żródło: ShutterStock

Niepełnosprawni

Osobom niepełnosprawnym przysługuje kilka ekstra uprawnień w miejscu pracy (Krótszy czas pracy i dłuższy urlop: 5 praw przysługujących niepełnosprawnemu pracownikowi>> ), w tym dodatkowy urlop wypoczynkowy.

Przysługuje on niepełnosprawnemu o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Urlop ten uzupełnia pulę przysługujących każdemu zatrudnionemu 20 lub 26 dniu urlopu wypoczynkowego.Jak obliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy 2016>>

Prawo do pierwszego dodatkowego urlopu niepełnosprawny uzyskuje po przepracowaniu roku od dnia otrzymania orzeczenia o niepełnosprawności.

Osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mogą też liczyć na zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (obliczanego jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy), jeżeli muszą na przykład wykonać badania specjalistyczne czy skorzystać z zabiegów leczniczych lub usprawniających, gdy czynności te nie mogą być wykonane poza ustalonymi godzinami pracy.

Zwolnienie może też obejmować uczestnictwo w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku. Przy czym łączny wymiar płatnych dni wolnych od pracy przysługujących w związku z udziałem w turnusie i dodatkowego urlopu wypoczynkowego nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (18)

 • xyz(2016-05-15 09:55) Zgłoś naruszenie 2621

  Gazeta prawna ujawnia "biedę" nauczycieli. Na tle innych pracujących, także z wyższym wykształceniem, to najlepiej opłacana grupa zawodowa z niczym nieuzasadnionymi przywilejami. Grupa zawodowa bardzo, bardzo roszczeniową. Ustrój się zmienił, klasa robotnicza się zmieniła a nauczyciele i Karta Nauczyciela z zapisami z 1982 roku, jak beton, nie do ruszenia.

  Odpowiedz
 • Dona(2016-05-14 21:41) Zgłoś naruszenie 2125

  Gazeta prawna bardzo nie lubi nauczycieli. To już następny z kilku już opublikowanych artykułów, który chce podjudzić ludzi przeciw grupie zawodowej jaką są nauczyciele. Nie rozumiem dlaczego z imienia już w tytule nie wymienia się innych grup zawodowych. Co za tendencyjność! Autorzy chyba mają trudną przeszłość szkolną!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • do qwerty(2016-05-14 17:57) Zgłoś naruszenie 1916

  oni często ,,zapominają" czegoś powiedzieć...

  Odpowiedz
 • qwerty(2016-05-14 12:29) Zgłoś naruszenie 1920

  Zapomniano powiedzieć, że podczas urlopu w trakcie ferii, dyrektor szkoły ma prawo przez do 7 dni powierzyć nauczycielowi obowiązki i wymagać świadczenia pracy..

  Odpowiedz
 • kiedy skończy się "dorabianie"(2016-05-15 13:33) Zgłoś naruszenie 1812

  Kiedy wreszcie nauczyciele zaczną płacić podatki od udzielanych po cichu korepetycji? Dlaczego nauczyciel , który nie potrafi przekazać wiedzę bądź jej nie ma, nie jest zwalniany, dlaczego w tym zawodzie nie ma konkurencji tak jak to ma miejsce w wielu innych zawodach? Co za moda douczania dzieci w domu? Niektórzy rodzice twierdzą że wielu nauczycieli olewa prace z uczniami w szkole, wręcz wymuszając korepetycje na rodzicach. Jak to jest, że przy takim od lat wysokim bezrobociu w kraju, wielu nauczyciele nadal nie musi się wykazywać dobrymi wynikami bo i tak praca będzie?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • a1(2016-05-14 19:10) Zgłoś naruszenie 167

  Autor artykułu powinien się doszkolić albo staranniej przygotowywać, bo dodatkowy urlop przysługuje wyłącznie urzędnikom służby cywilnej, a nie pracownikom czyli tzw. członkom korpusu s.c. Urzędników czyli tych co zdali egzamin państwowy jest ułamek procenta w ogólnej liczbie ludzi pracujących w administracji, a ci mają normalny wymiar urlopu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nie jest dobrze(2016-05-16 10:05) Zgłoś naruszenie 147

  Większość nauczycieli w Polsce nie dorównuje poziomowi uczniów uzdolnionych. Nie potrafią z nimi pracować bo brak im jak wiedzy ogólnej tak i z poszczególnych przedmiotów a przede wszystkim chęci i wyobraźni. Nie potrafią zainteresować dzieci zdolnych, a więc dzieci się nudzą bo nie raz mają więcej wiedzy na dany temat niż Pani Nauczycielka. Nauczycieli jest o wiele za dużo niż potrzeba, czy nie powinno się wprowadzić jakiś element konkurencji żeby przynajmniej trochę zaczęli się starać ci ludzie? Tak jak w każdej pracy, którzy nie mają dobrych wyników powinni ustąpić miejsce lepszym.

  Odpowiedz
 • do xyz i tych co zarabiają dużo mniej przez 8-10 h(2016-05-15 15:12) Zgłoś naruszenie 1210

  całkowicie zgadzam się z xyz, nic dodać (chyba że jeszcze trochę wolnego oprócz ferii letnich, zimowych, wolnego przed i po Świętach Wielkanocnych i Bożego Narodzenia, dni wolnych z puli dyrektora) nic ująć (chyba że nadgodzin, lub drugiego etatu a ich czas pracy na to pozwala - 4 godziny dziennie - " przemęczenie")

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • skarbona(2016-05-16 07:14) Zgłoś naruszenie 103

  Kolejne przekłamanie. Dodatkowy urlop ma tylko urzędnik mianowany. A mianowanym zostaje się mając mgr, certyfikat językowy i zdając trudny egzamin. W Polsce na 120 000 urzędników tylko ok. 7.000 jest mianowana. to świadczy o trudności.

  Odpowiedz
 • Abc(2016-05-15 22:01) Zgłoś naruszenie 105

  Że tak powiem- aby ktoś mógł wypoczywać , ktoś inny musi zapierniczać również po niezapłaconych nadgodzinach i przymusowych delegacjach. Cóż z próżni się nie naleje innym... Szkoda tylko że nasze prawo tak faworyzuje jednych kosźtem innych . I tak już od lat... Beton i kłody na każdym kroku ...

  Odpowiedz
 • ha(2016-05-16 10:41) Zgłoś naruszenie 98

  Obyś cudze dzieci uczył !

  Odpowiedz
 • jako(2016-05-18 11:26) Zgłoś naruszenie 00

  W związku z powyższym sędziowie niby tacy jacy, a warunki urlopowe mają gorsze niż urzędnicy mianowani!!!

  Odpowiedz
 • I(2016-05-20 23:44) Zgłoś naruszenie 00

  no pewnie ,trzeba im dac ,większy ,metraz przestrzeni ,aby sie opamiętali ,gdzie się znajdują ,im więcej uczenia ,mniejsza głowa do myslenia nie to co bez uczenia większy sukces podczas pracy fizycznej ,daje wiele do myslenia ,niska pensja ,NO ALE ZDROWIE CZEGO ,NIKT TAKIEMU NIE ODPOWIE ,MA DUZO DO POWIEDZENIA ,BEZ URLOPU ,ZWOLNIENIA ,MA SIĘ ,OBYC I BASTA ,CHLEBEM I WODĄ ,BEZ WYTCHNIENIA LOZYC NA TAKICH DZIĘKCZYNIENIA ,A MOZE UMOWA ZLECENIE I TELEFON CI PODPOWIE ,ZE PRACA NA TAKICH ,CZEKA JAK POGOTOWIE

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!