4 grupy pracowników ze specjalnymi przywilejami w miejscu pracy

Kodeks pracy przyznaje wszystkim szereg uprawnień - gwarantuje zatrudnionym między innymi minimalną stawkę wynagrodzenia i prawo do płatnego urlopu, a także odpowiednie warunki pracy. Niektóre grupy pracowników mają jednak w miejscu pracy specjalne uprawnienia.

Niepełnosprawny

żródło: ShutterStock

Niepełnosprawny pracownik może pracować krócej

Osoba niepełnosprawna może liczyć przed wszystkim na krótszy czas pracy - zasadniczo nie może on przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, jednak w przypadku pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności limit ten wynosi 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

Ponadto osoba niepełnosprawna nie może również być zatrudniana w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych, ma też prawo do dodatkowej przerwy w pracy w wymiarze 15 minut na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek.

Osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mogą też liczyć na zwolnienia od pracy, jeżeli muszą wykonać badania specjalistyczne, skorzystać z zabiegów leczniczych lub usprawniających czy też zdobyć sprzęt ortopedyczny albo przeprowadzić jego naprawę, ale tylko wówczas, gdy czynności te nie mogą być wykonane poza ustalonymi godzinami pracy (na przykład ze względu na godziny otwarcia placówek opieki zdrowotnej).

Przy czym za krótszy czas pracy czy zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Wreszcie pracodawca musi dostawać stanowisko pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Więcej o prawach niepełnosprawnego pracownika przeczytasz tutaj>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!