W Polsce już wkrótce 12 zł za godzinę: Zobacz, ile wynosi płaca minimalna w innych krajach UE

Pracownik w Polsce nie może zarabiać w 2016 roku mniej niż 1850 zł - o ile jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Ta sytuacja ma się jednak zmienić, rząd Beaty Szydło chce bowiem wprowadzić 12-złotową płacę minimalną także dla zleceniobiorców i samozatrudnionych, którzy są zatrudnieni na zasadach zbliżonych do pracowników. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od września tego roku. Sprawdziliśmy, jak wygląda kwestia najniższego wynagrodzenia w innych krajach UE.

Mapa Niemiec na tle banknotów euro

żródło: ShutterStock

Płaca minimalna w Niemczech

Niemcy dopiero od 1 stycznia 2015 roku wprowadziły płacę minimalną (MiLoG) - przepisy dotyczą zarówno samych Niemców, jak i obywateli innych państw pracujących w tym kraju, a płaca wynosi co najmniej 8,50 euro za godzinę. Przewidziano jednak wyjątki od tej stawki dla pewnych grup (na przykład młodzież, praktykanci, osoby długotrwale bezrobotne) oraz branż, gdzie mają zastosowanie zbiorowe układy pracy (zwolnienie tylko na dwa lata).

Według władz w Berlinie przepisy obowiązują także między innymi kierowców z firm transportowych spoza Niemiec. W związku z tym firma, której pojazd przejeżdża tranzytem przez Niemcy, powinna płacić swoim kierowcom odpowiednio wysokie stawki. Po protestach Polski KE stwierdziła, że część tych regulacji jest niezgodna z unijnym prawem, ale spór nada trwa. Płaca minimalna w Niemczech: Adamczyk wierzy, że polskie zastrzeżenia będą uwzględnione>>

Jednak w Niemczech w 12 z 16 krajów związkowych obowiązują też oddzielne przepisy w sprawie płacy minimalnej i najniższe wynagrodzenie dochodzi tam nawet do 9,18 euro za godzinę.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (5)

 • dario(2016-04-11 09:31) Zgłoś naruszenie 40

  nieźle, poza Czechami do których gospodarczo i tak mamy małe szanse, porównania jak Mis świata , do mającej 60 kg nadwagi.

  Odpowiedz
 • guru122(2016-04-12 09:15) Zgłoś naruszenie 11

  Nie strasz kapitalisto nie strasz, bo się...

  Odpowiedz
 • .(2016-04-12 09:20) Zgłoś naruszenie 12

  kto przelicza euro na złotówki? powinno się liczyć w miarę 1:1. Inne uwarunkowania, koszty życia

  Odpowiedz
 • Leszek Małkowski(2016-04-12 14:37) Zgłoś naruszenie 10

  Niech zadekretują 32 zł. to będziemy zarabiać jak Niemcy. Co za baraństwo!

  Odpowiedz
 • Brian(2016-04-11 22:41) Zgłoś naruszenie 03

  przełoży się to na więcej umów na ułamkową część etatu lub inne machinacje. Ale lud klaszcze jak władza głupoty robi. Mam jednak nadzieję, że tu szybko zobaczą jakie negatywne konsekwencje to będzie szybko miało. Choć pewnie obwinią i tak tuska..

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!