Nowe umowy i minimalna stawka godzinowa: 4 zmiany, jakie czekają nas wkrótce w prawie pracy

Wprowadzenie ograniczeń w zawieraniu umów na czas określony, minimalna stawka godzinowa i być może obowiązkowa umowa z pracownikiem jeszcze przed rozpoczęciem pierwszego dnia pracy - to tylko niektóre zmiany, jakich możemy spodziewać się w prawie pracy w 2016 roku.

wynagrodzenie pensja wypłata pieniądze

żródło: ShutterStock

Będzie minimalna stawka godzinowa

Do konsultacji społecznych trafił także projekt wprowadzający minimalną stawkę godzinową w wysokości 12 złotych przy umowach na zlecenie i o świadczenie usług. Minimalna stawka objęłaby również samozatrudnionych osobiście wykonujących pracę.

Przy czym minimalna stawka wynagrodzenia miałaby obejmować wszystkie tego typu umowy bez względu na sposób ustalania wynagrodzenia - nawet, gdy w umowie jest zapisana stawka godzinowa, jak i miesięczna lub tygodniowa.

>>Czytaj też: Decyzje PIP zmieniające zlecenie na etat mogą wywołać chaos

Po wprowadzeniu zmian, w ciągu trzech miesięcy osoby na umowach cywilnoprawnych (oprócz dzieła) muszą mieć przeliczone stawki godzinowe. A minister Elżbieta Rafalska zapewnia, że przepisy wejdą w życie już od 1 lipca 2016 roku>>

Przedsiębiorcy będą musieli też prowadzić ewidencję godzin pracy przepracowanych przez zleceniobiorców - pod karą grzywny nawet w wysokości 30 tys. zł.

Jak wyliczyli dziennikarze DGP>>, po wprowadzeniu zmian zatrudniony na umowie cywilnoprawnej otrzyma miesięcznie 2016 zł – o 166 zł więcej niż etatowiec na pensji minimalnej (obecnie wynosi ona 1850 zł).

Projekt zakłada także likwidację zróżnicowania wypłacania minimalnego wynagrodzenia - gdyby zmiany weszły w życie, pracownik w czasie pierwszego roku pracy otrzymywałby nie 80 proc. minimalnego wynagrodzenia, ale całą płace minimalną (ta część przepisów ma wejść od stycznia 2017 r.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (1)

  • t(2016-02-08 09:07) Zgłoś naruszenie 20

    Pomysły i dobre i niekoniecznie. --- Obowiązek podpisania umowy przed rozpoczęciem pracy - bardzo dobry. Powinno się jeszcze wprowadzić obowiązek sporządzania jej w dwóch egzemplarzach, z których jeden ma być wręczony pracownikowi. Niedopełnienie tego obowiązku powinno być usankcjonowane wysoką grzywną. --- Uściślenie minimalnego wynagrodzenia. Do minimalnego nie powinny być wliczane premie dodatki, nagrody itp., tak jak to ma miejsce teraz. Płaca minimalna powinna mieć charakter stały. --- Ewidencjonowanie pracy zleceniobiorców i minimalna stawka zlecenia - pomysł kiepski. Po pierwsze zlecenie może być nieodpłatne - w takim przypadku byłoby zakazane. Tutaj trzeba ściśle zdefiniować stosunek pracy (obecna definicja to masło maślane). Przy dobrej definicji - ustalanie stosunku pracy w drodze nakazu administracyjnego - to byłby pomysł dobry.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!