« Powrót do artykułu

Kodeks pracy: Musi być elastyczny, ale i chronić pracownika

Tworzenie nowej ustawy czy też gruntowna nowelizacja prawa? Uelastycznienie zatrudnienia czy wzmocnienie ochrony pracowników? Zachęcanie do zawierania układów zbiorowych czy usztywnienie przepisów ustawowych? To tylko przykładowe kierunki zmian, jakie mogą nastąpić w prawie pracy w najbliższym czasie. Zapytaliśmy ekspertów i przedstawicieli partnerów społecznych o ich opinię, jakie decyzje należy podjąć.

prawo prawnik

żródło: ShutterStock

Czy należy uelastycznić zasady zatrudniania na podstawie umowy na czas nieokreślony?

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • kodeks reader(2015-12-26 10:46) Zgłoś naruszenie 00

    Psucie KP - POSTĘPUJE W ZASTRASZAJĄCYM TEMPIE. Nowelizacje z ostatnich 4 lat - to prawdziwa porażka. Pisane są tak jakby jakby były tłumaczone najpierw na język bantu, potem farsi, następnie na chiński, potem na baskijski - aż w końcu przez autorów instrukcji do produktów importowanych z Azji - na język polski. Oto jeden z przykładów - tej radosnej twórczości: Art. 1552. § 1. Przepis art. 1551 § 1 pkt 2 stosuje się odpowiednio do pracownika powracającego do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie: 1) urlopu bezpłatnego, 2) urlopu wychowawczego, 3) odbywania zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, okresowej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych, 4) tymczasowego aresztowania, 5) odbywania kary pozbawienia wolności, 6) nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy. § 2. Jeżeli okres, o którym mowa w § 1 pkt 1 i 3–6, przypada po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu w danym roku kalendarzowym, wymiar urlopu pracownika powracającego do pracy w ciągu tego samego roku kalendarzowego ulega proporcjonalnemu obniżeniu, chyba że przed rozpoczęciem tego okresu pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze." Szczególnie polecam paragraf 2. :))) Bo oczywiście uprawnienia osoby na wychowawczym nie można było opisać prosto, tylko trzeba używać do tego aż wnioskowania a contrario. A te nowelizacje, które wejdą w życie w nowym roku - to dopiero farsa. Pewnie tak jak w przypadku tych przepisów o macierzyństwie - powstanie strona internetowa wyjaśniająca co "racjonalny" ustawodawca miał na myśli :))))))))))))

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!