Zakaz jedzenia przy biurku i korzystania z telefonu: 5 rzeczy, do których zmusi cię pracodawca

Pracodawca ma prawo żądać od pracownika odpowiedniego używania komputera i określonego ubioru w firmie, może też kontrolować jego czas pracy.

sekretarka, biuro

żródło: ShutterStock

Jak korzystać z komputera i telefonu

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie zatrudnionym odpowiednich warunków pracy, w tym przygotowanie odpowiedniego stanowiska pracy czy dostarczenie im niezbędnych maszyn czy innych urządzeń. Jednocześnie obszary te znajdują się pod jego kontrolą, a to oznacza, że przepisach zakładowych, odrębnym regulaminie lub ewentualnie w umowie o pracę może zostać uregulowany sposób korzystania przez pracowników ze służbowego sprzętu, w tym także jego monitoringu (nadzoru) przez pracodawcę.

W większości przypadków chodzi o korzystanie z komputera, telefonu czy służbowej drukarki lub samochodu. Limitowane są zwłaszcza rozmowy przez telefon, regulacji podlega też sposób wykorzystywania tego sprzętu do celów prywatnych, zwłaszcza internetu. O tym, że za korzystanie z internetu w pracy można zostać zwolnionym przeczytasz tutaj>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (5)

 • T1000(2015-12-20 10:02) Zgłoś naruszenie 154

  Potrzeba ludzi wszędzie do pracy za granicą, a Polska się wyludni, bo tutaj to tylko beznadziejna robota za psie grosze, brak szacunku dla pracownika i te debilne artykuły w Gazecie Prawnej straszące ludzi zwolnieniem. Utopcie się z takimi tekstami!

  Odpowiedz
 • WallE(2015-12-23 23:39) Zgłoś naruszenie 52

  ARTYKUŁY takie mają za zadanie pomóc się odnaleźć w nowej rzeczywistości postkolonialnej Polski, w której nasza rola to rola niewiele odbiegająca od roli murzyna na plantacji w 19w.

  Odpowiedz
 • x ten co zawsze(2015-12-27 13:38) Zgłoś naruszenie 31

  I zakaz oddychania. Niestety mamy w Polsce świeży kapitalizm i tzw. "kapitalistom" palma odbija.

  Odpowiedz
 • ?(2017-02-06 13:27) Zgłoś naruszenie 20

  W normalnych krajach jest zasada: masz wykonać swoje obowiązki na czas; nikogo nie obchodzi jak do tego dojdziesz - czy będziesz godzinami przeglądał internet, spał, jadł, siedział na golasa (tu mnie poniosło), rozmawiał z żoną o obiedzie itd. U nas postkolonialny pracodawca będzie kontrolował każdy aspekt twojego życia, a nie zwracał uwagę na wydajność pracy. I jeszcze płacił ci za to psie pieniądze.

  Odpowiedz
 • Tomasz(2017-03-15 13:59) Zgłoś naruszenie 10

  Fajnie wygląda sytuacja, kiedy pracodawca zabrania picia wody przy biurku. Nie można oczywiście bez uzasadnienia i zgody pracodawcy opuszczać stanowiska pracy. Biorąc pod uwagę, że przerwa to tylko 15 minut na 8 godzin pracy, pozostajemy w tej sytuacji minimum niemal 4 godziny bez picia. Nie jestem lekarzem, jednak brzmi to dla mnie jak ryzyko odwodnienia. To samo tyczy się ubioru - ostatnio było mi zimno w kark, więc założyłem szalik, bo szef pali i musi być otwarte okno. Dowiedziałem się, że mam zakaz siedzenia w szaliku, bo w jego opinii przegrzewam się i kiedy skończę pracę i wyjdę, doprowadzi to do przeziębienia i będę musiał iść na zwolnienie. Mimo tego, że jego opinia to bzdura z medycznego punktu widzenia (prędzej zachoruję siedząc w zimnym pomieszczeniu), to nie można jej podważyć. Jako pracownik biurowy nie mam bezpośredniego kontaktu z klientem, jednak ze względu na charakter działalności firmy w której pracuję obowiązuje u nas dress code.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!