6 uprawnień przysługujących zwolnionemu pracownikowi

Jeżeli to pracodawca wypowiedział umowę pracownikowi, będzie musiał wypłacić mu między innymi odprawę pracowniczą. Podczas wypowiedzenia zwolnionej osobie przysługują też wolne dni na poszukiwanie nowej pracy.

praca, rekrutacja, bezrobotny

żródło: ShutterStock

Wolne dni na poszukiwanie pracy

Ekwiwalentu nie otrzyma natomiast pracownik, który nie wykorzystał dni wolnych na poszukiwanie pracy. Mają do nich prawo zatrudnieni na podstawie umowy o pracę (zarównoa na czas określony, jak i nieokreślony) i umowę na okres próbny.

Dni wolne na poszukiwanie pracy przysługują jednak tylko osobom, którym umowę wypowiedział pracodawca lub w przypadku, gdy pracownik odmówił przyjęcia proponowanego wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy. Z dodatkowych dni nie może natomiast skorzystać osoba, która sama dokonała wypowiedzenia, albo umowę z nim rozwiązano za porozumieniem stron.

Jak dokładnie wykorzystać dnie wolne na poszukiwanie pracy dowiesz się tutaj>>

Pracownikowi w okresie dwutygodniowego i miesięcznego wypowiedzenia przysługują więc 2 dni robocze na poszukiwanie pracy. W przypadku trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia pracownik ma prawo do 3 wolnych dni.

Za dni wolne na poszukiwanie pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, obliczane jak przy urlopie wypoczynkowym.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • ff(2015-11-17 08:30) Zgłoś naruszenie 00

    kiepska spraww

    Odpowiedz
  • Magda(2015-11-17 23:43) Zgłoś naruszenie 00

    Od dłuższego czasu czytam Państwa artykuły są bardzo interesujące, jednakże zastanawiam się czy przed publikacją ktoś je redaguje. Kolejny raz znalazłam błąd. Ostatnio osobę zatrudnioną na podstawie umowy zlecenie nazwaliście pracownikiem, a teraz chyba powinno być z pracownikiem a nie "rozstaje się z pracownikom "

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!