6 uprawnień przysługujących zwolnionemu pracownikowi

Jeżeli to pracodawca wypowiedział umowę pracownikowi, będzie musiał wypłacić mu między innymi odprawę pracowniczą. Podczas wypowiedzenia zwolnionej osobie przysługują też wolne dni na poszukiwanie nowej pracy.

zwolnienia, praca

żródło: ShutterStock

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Pracodawca może zwolnić pracownika ze świadczenia pracy także wtedy, gdy pozostał mu jeszcze niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Pracownik ma bowiem obowiązek wykorzystać wszystkie dni pozostałego urlopu przed całkowitym ustaniem stosunku pracy. Tylko od woli pracodawcy zależy, czy pozwoli pracownikowi wykorzystać zaległy urlop w okresie wypowiedzenia. W innym wypadku, firma musi mu wypłacić ekwiwalent za zaległy urlop. Jak obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy sprawdzisz tutaj>>

Uprawnienie to przysługuje niezależnie od tego, kto złożył wypowiedzenie oraz jak długi jest jego okres (o ile chodzi o umowę o pracę). Przepisy te nie mają natomiast zastosowania w przypadku rozwiązania stosunku pracy na mocy porozumienia bądź z upływem terminu, na jaki umowa została zawarta.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • ff(2015-11-17 08:30) Zgłoś naruszenie 00

    kiepska spraww

    Odpowiedz
  • Magda(2015-11-17 23:43) Zgłoś naruszenie 00

    Od dłuższego czasu czytam Państwa artykuły są bardzo interesujące, jednakże zastanawiam się czy przed publikacją ktoś je redaguje. Kolejny raz znalazłam błąd. Ostatnio osobę zatrudnioną na podstawie umowy zlecenie nazwaliście pracownikiem, a teraz chyba powinno być z pracownikiem a nie "rozstaje się z pracownikom "

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!