6 uprawnień przysługujących zwolnionemu pracownikowi

Jeżeli to pracodawca wypowiedział umowę pracownikowi, będzie musiał wypłacić mu między innymi odprawę pracowniczą. Podczas wypowiedzenia zwolnionej osobie przysługują też wolne dni na poszukiwanie nowej pracy.

Zwolniony pracownik

żródło: ShutterStock

Zwolnienie pracownika z obowiązku pracy

Od 2016 roku zostanie też prawnie uregulowana kwestia zwalniania pracowników z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Teraz też jest co prawda możliwe, strony mogą bowiem zawrzeć porozumienie w tej sprawie - na wniosek pracownika, ale na mocy oświadczenia pracodawcy. Jednak jeśli w dokumencie nie zostanie poruszona kwestia nowego zatrudnienia, to pracodawca może w każdej chwili odwołać zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy i wezwać podwładnego do pełnienia obowiązków.

Zmiany, które wchodzą w życie od 22 lutego 2016 roku zakładają, iż zwolnienie będzie możliwe bez znaczenia na rodzaj umowy - oczywiście umowy o pracę, nowe zasady nie obejmą umów zlecenia i o dzieło. Decyzja o zwolnieniu nadal będzie stanowić jednostronną czynność pracodawcy - nie będzie wymagana zgoda pracownika w tym zakresie. Zwolnienie nie będzie również musiało dotyczyć całego okresu wypowiedzenia.

Nowe przepisy nie przewidują natomiast możliwości odwołania pracownika z tego zwolnienia. W związku z tym, o ile strony nie ustalą takiej możliwości, pracodawca nie może żądać powrotu pracownika do firmy. Nie ma prawa także wyciągać wobec niego żadnych konsekwencji, jeśli ten podejmie nową pracę.

Za okres zwolnienia pracownik otrzyma wynagrodzenie obliczane, tak ja za czas urlopu wypoczynkowego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • ff(2015-11-17 08:30) Zgłoś naruszenie 00

    kiepska spraww

    Odpowiedz
  • Magda(2015-11-17 23:43) Zgłoś naruszenie 00

    Od dłuższego czasu czytam Państwa artykuły są bardzo interesujące, jednakże zastanawiam się czy przed publikacją ktoś je redaguje. Kolejny raz znalazłam błąd. Ostatnio osobę zatrudnioną na podstawie umowy zlecenie nazwaliście pracownikiem, a teraz chyba powinno być z pracownikiem a nie "rozstaje się z pracownikom "

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!