Ekwiwalent za ubranie i dostęp do wody: 5 praw bhp pracownika w firmie

Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracodawca ma obowiązek chronić zdrowie i życie pracowników. W związku z tym pracownikowi przysługuje szereg uprawnień, pozwalających pracować mu w bezpiecznych i higienicznych warunkach, nie stwarzających zagrożenia dla zdrowia zatrudnionego.

praca, laptop, pracownik

żródło: ShutterStock

Ekwiwalent za zniszczone ubranie

Pracownikowi przysługuje również odzież i obuwie ochronne, jeżeli:
- jego własna może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu podczas pracy,
- wymuszają to wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

To pracodawca przy tym w przepisach wewnątrzzakładowych ustala, na jakich stanowiskach niezbędne jest stosowanie odzieży ochronnej.

Może on również wyznaczyć stanowiska, na których dopuszczalne jest używanie przez pracowników (za ich zgodą) własnej odzieży i obuwia roboczego, jednak ten wyjątek nie dotyczy stanowisk pracy, na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi. Co więcej, pracodawca musi w takim wypadku wypłacić pracownikom ekwiwalent za zniszczone ubranie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • 85(2015-11-17 22:27) Zgłoś naruszenie 00

    Ekwiwalent za mundur czyli ubranie służbowe strażaka czy celnika bywa ostatnio nazywany "przywilejem". Chyba nawet w artykułach DGP.

    Odpowiedz
  • Cywil(2015-11-18 17:12) Zgłoś naruszenie 01

    Ty biedo w mundurze nie jęcz dostajesz 2 tys. a mundur kosztuje ułamek tej kwoty. Nie zapłaciłeś nawet złotówki na ZUS płaci za ciebie nierobie państwo.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!