Ekwiwalent za ubranie i dostęp do wody: 5 praw bhp pracownika w firmie

Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracodawca ma obowiązek chronić zdrowie i życie pracowników. W związku z tym pracownikowi przysługuje szereg uprawnień, pozwalających pracować mu w bezpiecznych i higienicznych warunkach, nie stwarzających zagrożenia dla zdrowia zatrudnionego.

praca, komputer, laptop, samozatrudnienie

żródło: ShutterStock

Właściwa temperatura w firmie i dostęp do wody

Pracownik może także żądać od pracodawcy zapewnienia odpowiedniej temperatury w firmie.

Powinna ona odpowiadać wykonywanej pracy, nie może być jednak niższa 14 °C, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają lub prawidłowy przebieg pracy na to nie pozwala (na przykład praca w chłodni). W przypadku pomieszczeń biurowych i takich, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna, temperatura nie może być niższa niż 18 °C. W służbowych szatniach, łazienkach i innych pomieszczeniach gospodarczych temperatura nie może spaść poniżej 24 °C.

Pomimo, że ustawodawca nie określił dokładnie temperatury maksymalnej (tylko w w przypadku pracowników młodocianych górna granica została określona na 30°C, gdy wilgotność powietrza nie przekracza 65 proc.), to przyjmuje się, że z przekroczeniem normy temperaturowej mamy do czynienia, kiedy przy ciężkiej pracy fizycznej w hali jest ponad 28°C, w przypadku warunków szczególnych powyżej 26°C, natomiast przy pracy biurowej – ponad 30°C.

Pracodawca ma również obowiązek zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczeń pracy.

Przekroczenie dopuszczalnych temperatur zobowiązuje ponadto pracodawcę do zapewnienia napojów, których rodzaj i temperatura powinna być dostosowane do warunków wykonywanej pracy. Firma musi więc dostarczyć podwładnym odpowiednio zimne lub gorące napoje, gdy temperatura przy pracach na otwartej przestrzeni spada poniżej 10ºC lub rośnie powyżej 25ºC lub 28ºC na stanowiskach pracy w pomieszczeniu.

Niezależnie od tego każdy pracownik powinien mieć dostęp do wody zdatnej do picia bez ograniczeń. Miejsca czerpania wody zdatnej do picia nie mogą być oddalone więcej niż 75 m od stanowisk pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • 85(2015-11-17 22:27) Zgłoś naruszenie 00

    Ekwiwalent za mundur czyli ubranie służbowe strażaka czy celnika bywa ostatnio nazywany "przywilejem". Chyba nawet w artykułach DGP.

    Odpowiedz
  • Cywil(2015-11-18 17:12) Zgłoś naruszenie 01

    Ty biedo w mundurze nie jęcz dostajesz 2 tys. a mundur kosztuje ułamek tej kwoty. Nie zapłaciłeś nawet złotówki na ZUS płaci za ciebie nierobie państwo.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!