Ekwiwalent za ubranie i dostęp do wody: 5 praw bhp pracownika w firmie

Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracodawca ma obowiązek chronić zdrowie i życie pracowników. W związku z tym pracownikowi przysługuje szereg uprawnień, pozwalających pracować mu w bezpiecznych i higienicznych warunkach, nie stwarzających zagrożenia dla zdrowia zatrudnionego.

praca, biuro, firma

żródło: ShutterStock

Odpowiednia wielkość pomieszczeń i ich oświetlenie

Przede wszystkim pracownik ma prawo do pracy w odpowiednich pomieszczeniach - powinny być one dostosowane do rodzaju wykonywanych zajęć oraz czasu przebywania pracowników w tych miejscach.

Jeśli pracownicy przebywają więc w pomieszczeniu dłużej niż 4 godziny (pomieszczenie stałej pracy), na każda osobę powinno przypadać co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia oraz co najmniej 2m2 wolnej powierzchni podłogi, czyli nie zajętej przez maszyny i inne wyposażenie stanowisk pracy.

>>Czytaj też: Zostałeś zwolniony z pracy? Oto 7 obowiązków, jakie ma wtedy pracodawca

Wysokość takich pomieszczeń nie może być niższa niż 3 m w świetle (3,3 m w świetle – jeżeli w pomieszczeniu prowadzone są prace powodujące występowanie czynników szkodliwych dla zdrowia). Dopuszcza się obniżenie wysokości do 2,5 m w świetle, a tylko jeśli w pomieszczeniu zatrudnionych jest nie więcej niż 4 pracowników, a na każdego z nich przypada co najmniej po 15m3 wolnej objętości pomieszczenia. Możliwe jest to również, gdy w pomieszczeniach zainstalowano klimatyzację, pod warunkiem uzyskania zgody państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

Jednak jeżeli pracownicy przebywają w pomieszczeniu jedynie od 2 do 4 godzin w ciągu doby, jego wysokość nie może być mniejsza niż 2,2 m.

Ponadto pomieszczenia muszą być oświetlone światłem dziennym, chyba że względy technologiczne lub specyfika pomieszczenia na to nie pozwalają. Jeżeli światło dziennie nie wystarcza, pracodawca musi zagwarantować oświetlenie elektryczne o odpowiednich parametrach - takie światło musi zostać zapewnione też pracownikom w porze nocnej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • 85(2015-11-17 22:27) Zgłoś naruszenie 00

    Ekwiwalent za mundur czyli ubranie służbowe strażaka czy celnika bywa ostatnio nazywany "przywilejem". Chyba nawet w artykułach DGP.

    Odpowiedz
  • Cywil(2015-11-18 17:12) Zgłoś naruszenie 01

    Ty biedo w mundurze nie jęcz dostajesz 2 tys. a mundur kosztuje ułamek tej kwoty. Nie zapłaciłeś nawet złotówki na ZUS płaci za ciebie nierobie państwo.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!