Nowe świadczenia i zmiany w macierzyńskim: 7 ułatwień dla rodziców od 2016 roku

W ramach walki z ujemnym przyrostem naturalnym rząd Ewy Kopacz wprowadził kilka rozwiązań, które mają zachęcić Polki do rodzenia dzieci i pomóc młodym rodzicom w godzeniu obowiązków domowych z karierą zawodową.

matka, dzieci, praca, komputer, internet

żródło: ShutterStock

Nowe świadczenie rodzicielskie

Od stycznia 2016 roku rząd Ewy Kopacz wprowadził też nowe świadczenie rodzicielskie dla osób, którym urodziło się dziecko, ale do tej pory nie przysługiwał im zasiłek macierzyński. Prawo do nowego świadczenie będą miały także osoby przysposabiające dziecko lub obejmujące je opieką.

Świadczenie rodzicielskie w wysokości 1 tys. zł otrzymają więc między innymi studentki, rolnicy, osoby bezrobotne i pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych. W przypadku osób, które mają zasiłek macierzyński niższy niż 1 tys. zł, zostanie on podwyższony do tej kwoty. Świadczenie ma być przyznawane niezależnie od dochodu rodziny.

Ta forma wsparcia będzie zasadniczo wypłacana przez 52 tygodnie. Okres ten będzie jednak się wydłużał, jeżeli w trakcie porodu urodzą się (lub zostają przysposobione) wieloraczki. Przykładowo w przypadku trojaczków uprawnienie do świadczenia będzie wynosić 67 tygodni.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (1)

  • ZUS brytyjski i niemiecki dziekują za ten dar.(2015-11-16 15:33) Zgłoś naruszenie 00

    czyli wszyscy bedziemy skladac sie na wychowanie taniej sily roboczej dla brytyjczykow i niemcow :) Przeciez te dzieci wychowane na koszt obcych ludzi ( skoro rodzice nie sa w stanie ich utrzymac), jak dorosną to wezma paszport i wyjada do Anglii. Emeryci brytyjscy i niemieccy szczerze dziękują za sile robocza, ktora bedzie ich utrzymywac za 20 lat.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!