Nowe świadczenia i zmiany w macierzyńskim: 7 ułatwień dla rodziców od 2016 roku

W ramach walki z ujemnym przyrostem naturalnym rząd Ewy Kopacz wprowadził kilka rozwiązań, które mają zachęcić Polki do rodzenia dzieci i pomóc młodym rodzicom w godzeniu obowiązków domowych z karierą zawodową.

praca, komputer

żródło: ShutterStock

Zlikwidowano dodatkowy urlop macierzyński

Zrezygnowano też z dodatkowego urlopu macierzyńskiego (6 tygodni) - zostanie on połączony z urlopem rodzicielskim (26 tygodni). Bezpośrednio po urlopie macierzyńskim rodzic będzie mógł więc skorzystać z rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni (w razie urodzenia 1 dziecka) lub 34 tygodni (w razie urodzenia co najmniej dwojga dzieci przy porodzie). Przepisy o likwidacji dodatkowego urlopu macierzyńskiego wejdą w życie od 1 marca 2016 r.

Jednocześnie jeśli rodzic zdecyduje się łączyć urlop rodzicielski z pracą na część etatu, proporcjonalnie wydłuży się czas pobierania zasiłku macierzyńskiego (przy urodzeniu jednego dziecka mogą być to łącznie nawet 64 tygodnie). Ponadto urlop rodzicielski będzie można wykorzystać jednorazowo albo w nie więcej niż 4 częściach (do tej pory trzech). Jedną część, wynoszącą aż 16 tygodni, będzie można przy tym wybrać w dowolnie wskazanym momencie, do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy sześć lat.

Natomiast urlop ojcowski będzie można wykorzystać jednorazowo lub w dwóch tygodniowych częściach aż do drugiego roku życia dziecka.

>>Czytaj też: Umowy i urlopy rodzicielskie, czyli co wkrótce zmieni się w prawie pracy

Ponadto dotychczasowe dwa dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem do 14. roku życia będzie można wykorzystywać także w wymiarze godzinowym. Pracujący rodzic sam zdecyduje, czy rocznie chce wykorzystać dwa dni, czy 16 godzin płatnego czasu wolnego.

Rodzicie uzyskają też możliwość jednoczesnego korzystania przez rodziców lub opiekunów dziecka z urlopu wychowawczego - zniesiono więc obecny limit 4 miesięcy.

Wydłużono także terminy na składanie niektórych wniosków (m.in. o urlop rodzicielski) z 14 do 21 dni.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (1)

  • ZUS brytyjski i niemiecki dziekują za ten dar.(2015-11-16 15:33) Zgłoś naruszenie 00

    czyli wszyscy bedziemy skladac sie na wychowanie taniej sily roboczej dla brytyjczykow i niemcow :) Przeciez te dzieci wychowane na koszt obcych ludzi ( skoro rodzice nie sa w stanie ich utrzymac), jak dorosną to wezma paszport i wyjada do Anglii. Emeryci brytyjscy i niemieccy szczerze dziękują za sile robocza, ktora bedzie ich utrzymywac za 20 lat.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!