Nowe świadczenia i zmiany w macierzyńskim: 7 ułatwień dla rodziców od 2016 roku

W ramach walki z ujemnym przyrostem naturalnym rząd Ewy Kopacz wprowadził kilka rozwiązań, które mają zachęcić Polki do rodzenia dzieci i pomóc młodym rodzicom w godzeniu obowiązków domowych z karierą zawodową.

sekretarka, biuro

żródło: ShutterStock

Kiedy można przerwać macierzyński

Pracownica będzie mogła również przerwać urlop macierzyński na okres przebywania w szpitalu albo innej placówce leczniczej. Część urlopu przejmie wtedy ojciec albo inny członek najbliższej rodziny, a jeśli nie są pracownikami, za okres przerwania pracy dostaną zasiłek macierzyński. Natomiast jeżeli to matka nie jest pracownicą, z części urlopu macierzyńskiego będzie mógł skorzystać ojciec dziecka albo inny członek najbliższej rodziny będący pracownikiem.

Takie same zasady będą obowiązywać w przypadku zgonu matki lub porzucenia przez nią dziecka - rodzaj ubezpieczenia chorobowego nie będzie mieć znaczenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (1)

  • ZUS brytyjski i niemiecki dziekują za ten dar.(2015-11-16 15:33) Zgłoś naruszenie 00

    czyli wszyscy bedziemy skladac sie na wychowanie taniej sily roboczej dla brytyjczykow i niemcow :) Przeciez te dzieci wychowane na koszt obcych ludzi ( skoro rodzice nie sa w stanie ich utrzymac), jak dorosną to wezma paszport i wyjada do Anglii. Emeryci brytyjscy i niemieccy szczerze dziękują za sile robocza, ktora bedzie ich utrzymywac za 20 lat.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!