5 dziwnych przywilejów przysługujących pracownikom w Polsce

Cześć pracowników w Polsce może liczyć na różnego rekompensaty, ulgi, zwroty lub specjalne uprawnienia. Pomimo wielokrotnych prób zlikwidowania tych przywilejów (często określanych jako relikty PRL), nadal przysługują licznym zatrudnionym.

nauczyciel, tablica

żródło: ShutterStock

Urlop dla poratowania zdrowia i dodatki

Mieszkanie - zgodnie z zapisami Karty Nauczyciela - przysługuje także nauczycielom, jeśli pracują na wsi lub w mieście liczącym do 5 tysięcy mieszkańców. Jednak w praktyce takich mieszkań gminy po prostu nie mają.

Natomiast nauczycielom pracującym właśnie na wsi lub w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców przysługuje zamiast tego dodatek mieszkaniowy. Mogą też otrzymać dodatek wiejski - jest przewidziany dla nauczycieli zatrudnionych na wsi lub w mieście, którego liczba mieszkańców nie przekracza 5 tys. i wynosi 10 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Na terenie wiejskim, na którym występuje deficyt kadry nauczycielskiej, organ prowadzący szkołę może tę kwotę zwiększyć.

Ponadto nauczyciele mają prawo do urlopu dla poratowania zdrowia. Jest on udzielany pracownikom zatrudnionym na co dzień w cięższych i bardziej szkodliwych warunkach, wymagającym poddania się po pewnym okresie pracy leczeniu, celem odzyskania pełnej zdolności do pracy i jej prawidłowego kontynuowania. Nauczyciele mają teraz do niego prawo po przepracowaniu co najmniej 7 lat, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku, a łącznie w okresie całego zatrudnienia - 3 lat. Także sędziowie i prokuratorzy mogą korzystać z urlopu dla poratowania zdrowia.

>>Czytaj też: 8 przywilejów nauczycielskich - z czego nie chcą zrezygnować pedagodzy

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (17)

 • ewa(2015-11-04 09:44) Zgłoś naruszenie 40

  Kto to pisał ? posiłek regeneracyjny , ekwiwalent za pranie itp. regulują przepisy bhp.Jeśli pracownik spełnia odpowiednie kryteria to go dostaje bez względu na miejsce zatrudnienia.!!!

  Odpowiedz
 • grispan(2015-11-02 18:32) Zgłoś naruszenie 40

  Największe przywileje mają "wybrańcy narodu". Ta hołota może brać ryczałt za samochód i przejechane kilometry mimo, że go nie posiada. Mogą też żreć restauracjach a m za to płacimy żadna z tych afer .nie została rozliczona.

  Odpowiedz
 • ted(2015-11-07 09:41) Zgłoś naruszenie 20

  Czy posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy i inni ważni, też powinni być pozbawieni przywilejów? Dlaczego wszyscy widzą tylko nauczycieli, kolejarz, górników itp ?

  Odpowiedz
 • Koba(2015-11-02 17:02) Zgłoś naruszenie 20

  Autorze -sraj se w banie - Ja nie jestem górnikiem ale wiem ,że to jest element płacy -Palancie -tak jak Twój OUT siding.
  Myslisz ,ze jak Tobie POzwoją napisać coś raz na rok i dadzą Ci za to 5 zł to innych możesz POniżać. Trzebabyło sie uczyć aby zostać gornikiem.

  Odpowiedz
 • mio(2015-11-03 11:09) Zgłoś naruszenie 10

  Mogą zabrać wszystkie te uprawnieni(a nie przywileje),niech tylko zaczną płacić tak aby godnie żyć. Dadzą mi tyle co na zachodzie za uczciwą prace i to będzie sprawiedliwe.
  DPG jak wyborcza nakręca jednych przeciwko drugim...czemu nie ma artykułów o tym ,jak ludzie mają żyć, zakładać rodziny, kupować mieszkania za 1300 zł .O tym napiszcie

  Odpowiedz
 • MK(2015-11-04 07:35) Zgłoś naruszenie 10

  Kto to pisał. Nauczyciele akademiccy nie dostają mieszkań służbowych. Mogą sobie wynająć pokój w akademiku, za co zapłacą 1/3 pensji.
  Natomiast urlop dla poratowania zdrowia przysługuje kolegom mianowanym, a zatem najstarszym na uczelni. Według ostatniej ustawy do czasu otrzymania belwederskiej profesury nauczyciele akademiccy pracują na terminowych kontraktach.

  Odpowiedz
 • Nekroekonom(2015-11-02 16:12) Zgłoś naruszenie 10

  A co takiego dziwnego jest w posiłkach regeneracyjnych dla pracowników fizycznych?
  Jak ktoś zapieprza fizycznie w terenie to jeszcze ma sam sobie szukać gdzie ma zjeść?

  Odpowiedz
 • Quampadre(2015-11-02 17:01) Zgłoś naruszenie 13

  Moim zdaniem niektóre przywileje to zwykła patologia. Inne to naruszenie zasad równości, itd. Ogólnie, jestem zwolennikiem konstytucyjnej zasady równości wobec prawa, i nie rozumiem dlaczego grupa zawodowa głośniej krzycząca i sprawniej strajkująca niż inne, mam mieć z tego tytułu dodatkowe przywileje i to na wspólny a nie na własny koszt. Nie popieram tego.

  Odpowiedz
 • kp(2015-11-03 21:16) Zgłoś naruszenie 01

  ja emeryt, po 40 latach pracy jako kolejarz oraz moja rodzina nie mamy zniżki na bilety kolejowe ,jak również darmowych biletów kolejowych.Otrzymuję tylko deputat węglowy.

  Odpowiedz
 • budowlaniec(2015-11-03 04:34) Zgłoś naruszenie 00

  polska to kraj absurdow a kolejne rzady nie moga tego zlikwidowac, co zostalo po PRL ,to nie demokracja skoro jedni korzystaja cala gebą a drudzy nie maja nic , czy to normalne zeby 45letni czlowiek szedl na emeryture i przez nastepne 35lat pobieral kase , ja pracuje w budownictwie jako inz i nie mam zadnych dodatkow czasmi jest problem z zaplatom i one tez nie za wysokie ratuja kontrakty zagraniczne , ciekaw jestem czy doczekam normalnosci w tym kraju mysle ze nie

  Odpowiedz
 • Marco(2015-11-03 12:25) Zgłoś naruszenie 00

  Mozna zlikwidować. Jestem za jednak najpierw niech podniosą płace w calej budzetowce tak, zeby było z czego zyc. U nas podwyzek nie bylo od 2009 roku nawet o 20 zĺ a ceny wzrastały tak wiec realnie zarabiamy duzo mniej.
  Wbrew potocznym opiniom pracuje sie czesto o wiele wiecej niz 8h poniewaz jest niedobor kadry.
  Oczywiscie ze lepiej byloby aby premie byly motywacyjne jednak w budziecie, biorac pod uwage ogolny nepotyzm, dostawaliby to jedynie krewni i znajomi królików a szary pracownik nie dosc ze za nich by robił - jak robi, to jeszcze by nawet premii nie uświadczył.
  Dopóki "budzetowka" bedzie polityczna-dopóty nie da sie ludzi motywowac inaczej. To nie korporacja.
  My dostalismy np. premie świąteczna 150 zl na glowe. To nawet jałmużna nie jest. Ta 13-tka to jedyne co jest tutaj wyplacane uczciwie wszystkim a nie kolesiom.

  Odpowiedz
 • żarliwy katolik(2015-11-03 16:21) Zgłoś naruszenie 00

  Natychmiast zlikwidować wszelkie przywileje. PIS ratuj.

  Odpowiedz
 • Ktoś(2015-11-02 19:53) Zgłoś naruszenie 00

  Kłamstwa. Trzeba pisać prawdę
  1. Emeryci nie otrzymują deputatu
  2 Posiłek regeneracyjny nie jest przywilejem górniczym. Wynika z przepisów prawa pracy i przysługuje w każdej branży

  Odpowiedz
 • pałka(2015-11-02 15:15) Zgłoś naruszenie 00

  A ja pracuje w mundurowce. Mam trzynastkę, nagrody, zwracają mi kase za to ze nie mam mieszkania. Mam mundurowke co roku. Zwroty za dojazdy. Wyzywienie i spanie na kursach. Emeryture po 15 latach.Mam takze nagrody jubileuszowe, minimjm 75 procent po 20 latach, ktore rosna co pare lat. Do tego mam 30 dni urlopu jak zachoruje mi dziecko to moge wziac dwa miesiace zwolnienia. Jeszcze mam 5 dni urlopu na zadanie. Za moje zwolnienie nikt mnie nie wyrzuci. Zycze wszystkim takich przywilejow, bo to powinna byc norma.

  Odpowiedz
 • qwertty(2015-11-02 14:46) Zgłoś naruszenie 00

  Dużo dziwniejsze przywileje można znaleźć w umowach społecznych. Spotkałem dziedziczność zatrudnienia, co wprawdzie wbrew prawu, ale skutecznie oznacza, ze w miejsce pracy ojca należy przyjąć syna. POzdrowienia dla spółek energetycznych.

  Odpowiedz
 • zniesmaczony(2015-11-07 13:18) Zgłoś naruszenie 00

  Pozbawić przywilejów tych z Wiejskiej. Niech tam pracują za średnią krajową. Zobaczymy czy będą się tak pchali na stanowiska posłów i senatorów.

  Odpowiedz
 • jozi(2015-11-09 07:50) Zgłoś naruszenie 00

  Czy autor tej publikacji wie ile zarabia personel np DPS- pracują przeważnie za najniższą krajową w naprawdę ciężkich warunkach, Trzynastka- tak chętnie po nią wszyscy wyciągają ręce- ale dla nas jest to jedyna możliwość zakupu telewizora, pralki, lodówki,komptera lub najzwyczajniej ubrań dla rodziny nie pochodzących z tz Lumpexów. Czy naprawdę o to chodzi. Może warta się przyjrzeć tym którzy zarabiają np powyżej 5000 zł na miesiąć- może warto tym odbierać a nie zwykłym pracownikom czy urzędnikom pracującym za 1500-2000 zł

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!