« Powrót do artykułu

Gdzie ci bezrobotni? Polacy nie chcą pracować

Rząd triumfalnie ogłosił, że stopa bezrobocia spadła do jednocyfrowego poziomu. W praktyce jest niższa nawet o jedną trzecią. Wystarczy odliczyć osoby, które legalnie pracować nie chcą.

 • W szarej strefie zatrudnionych jest obecnie ok. 1 mln Polaków.

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (59)

 • praca(2015-10-30 10:12) Zgłoś naruszenie 160

  Taki długi tekst zaciemniający i praktycznie nie odnoszący się do podstawowej kwestii czyli wysokości płacy. Nie wierzę, że pracodawca oferujący godne pieniądze czyli minimum 3-4k na rękę miałby jakikolwiek problem ze znalezieniem pracowników. Czysta bezczelna propaganda - "Polacy nie chcą pracować". Czyli nie na problemu bezrobocia, tylko to leniwi roszczeniowi Polacy mają za dobrze. Tymczasem zgodnie z danymi GUS dominanta wynagrodzeń (czyli najczęściej występująca pensja) wynosi ok 2,2k miesięcznie. Za takie pieniądze ludzie pracują, a można przypuszczać, że oferty które odrzucają są jeszcze gorsze finansowo. 25 lat "wolności" i wzrostu gospodarczego i władza oraz usłużne wobec niej media dziwią się, że ludzie nie chcą dalej pracować jak chłopi pańszczyźniani za 1500 na ręke tylko wolą zostawić nawet rodziny i przyjaciół i wyjechać. Trzeba mieć naprawdę tupet.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • XXYYZZ(2015-10-30 10:21) Zgłoś naruszenie 122

  Ze łzami w oczach czytam ten tendencyjny artykuł, oczerniający przeciętnego, poszukującego GODNEJ pracy pracownika! Tym artykułem Autor odbiera godność przeciętnemu bezrobotnemu!
  Rzetelność artykułu wymaga przedstawienia racji obu stron, a nie tylko pracodawcy-dobroczyńcy!!!
  Brakuje mi w artykule komentarzy i motywów odmowy pracy potencjalnych pracowników-niewolników.
  Proponuję państwu, występującym w artykule z imienia i nazwiska i Szanownemu Autorowi - na wzór programu "Kryptonim:szef" poszukiwać pracy, zawieszając dotychczasowe zarobki, które - niewątpliwie - przewyższają wielokrotność pensji proponowanej współczesnym niewolnikom. Proponuję przeżyć za proponowane zarobki miesiąc samemu lub z własną rodziną.
  Podobny eksperyment starał się przeprowadzić jeden z bończucznych posłów i w połowie tego eksperymentu przegrał.
  Niedawno młoda wykształcona osoba, z praktyką, posiadająca rodzinę, usłyszała - w kancelarii prawniczej - że jej właściciele nie są przygotowani na płacę 1 500 netto, a w zakresie obowiązków było niemalże zakres 3 etatów.
  Proszę przeczytać, Szanowny Autorze, oferty pracy, w których proponuje się pracownikowi 2-3 etaty za najniższą krajową, w praktyce 10-12 godzin, a często dojazdy do tej pracy to 100-300 zł, w przypadku gdy pracodawca wrzuca śmieszne koszta - nawet rodzinne - w koszta prowadzenia firmy.
  Na częste pytanie kierowane do pracodawców - dobroczyńców: Dlaczego pan/pani płaci pracownikowi tak mało?
  Pada odpowiedź: Bo więcej nie muszę!
  W sytuacji odwrotnej: Dlaczego pan/pani zwleka z podjęciem pracy?
  Odpowiedź powinna brzmieć: Bo nie jestem niewolnikiem!

  W artykule brakuje II części: RYNEK PRACY W OCENIE PRACOWNIKA ... i empatii Autora.

  Odpowiedz
 • antykapitalista(2015-10-30 15:00) Zgłoś naruszenie 112

  A może choć raz ktoś napisze prawdę i zamiast bredzić o leniwych pracownikach napisze, że polscy prywaciarze to hieny i oszuści!

  Odpowiedz
 • Andrzej78765(2015-10-30 17:29) Zgłoś naruszenie 111

  KIEDY W POLSCE BĘDĄ STAŁE ZASIŁKI W URZĘDZIE PRACY dla bezrobotnych, płatne aż osoba nie znajdzie dobrze płatnej pracy w Polsce.
  Czekam kiedy zostanie to wprowadzone, szefowie firm musieli by dać zarobić pracownikowi aby podjął u niego pracę, a tak pracujemy za grosze w Polsce.
  PiS powinien w swojej kadencji wprowadzić taką ustawę i bieda Polaków się skończy.
  40 lat pracy składkowych i emerytura bez względu na wiek jeszcze w marcu 2016r czekam na stosowne ustawy PiS obiecał a to nie może czekać, bieda długo pracujących wykończy.

  Odpowiedz
 • Alfa(2015-10-30 21:14) Zgłoś naruszenie 112

  Bzdurny i nieprawdziwy artykuł. Ludzie chcą pracować i zarabiać godziwie a nie robić za parobka. Taki Pan przedsiębiorca chciał kręcić lody. Wziąć z pośredniaka ludzi za friko na półroczny niby staż. A my znamy już te numery Bruner więc spadaj na drzewo. W Polsce jest za dużo pracujących który biedę klepia bo wypłata na nic nie wystarcza.

  Odpowiedz
 • pol(2015-11-01 15:35) Zgłoś naruszenie 71

  " Bezrobotny rozważa: po co mam się narobić za niewielkie pieniądze, skoro na bezrobociu mam ubezpieczenie zdrowotne, wsparcie np. z pomocy społecznej, a w razie potrzeby podejmę dorywcze zatrudnienie w szarej strefie. I odrzuca oferty bez uzasadnienia"
  Co za kretyński tekst. Pomoc społeczna komu pomaga? Najpierw sprawdź sobie a potem pisz. Jeżeli młody człowiek ma podjąć pracę najczęściej 12 godz dziennie i za grosze, to nie ma szans na polepszenie sobie bo nie będzie miał czasu na szukanie czegoś innego. Czy ma tkwić do końca życia w tym kieracie bez szans na założenie rodziny itp.

  Odpowiedz
 • Duży45432(2015-10-30 17:43) Zgłoś naruszenie 60

  W Polsce najniższa płaca na etacie powinna wynosić 2500 zł do ręki, po opłacenie podatków i składek.
  Wtedy Polacy zaczną zostawać w kraju.
  Dwie osoby mąż i żona razem zarobią 5000 zł wtedy mogą myśleć o pozostaniu w kraju , tak jak jest teraz to kto może ucieknie od biedy życia i pracy w Polsce, to pewne na bank.
  Przestańcie słuchać głupich tylko większa kasa za prace da możliwość rozwoju młodego człowieka w kraju i założenie rodziny inaczej to tylko mrzonki że 12 zł za godzinę brutto coś pomoże. Teraz jest 1750 zł brutto po odliczeniu kosztów wypłaty zostaje 1350 dojazd do pracy 150 i co za 12oo złotych to jedzenie ubranie , mieszkania już nie kupi i jak tu zakładać rodzinę w kraju . Piszę o tych co pracują legalnie inni 800-1000 zł na rękę o nie więcej, zostaje tylko migracja z kraju za pracą i godnym życie,.
  PO i PSL skutecznie zrobiło z nas biedaków bez wielkiego przemysłu w kraju który świadomie został w Polsce zlikwidowany co doprowadziło do zubożenia rynku pracy i zaniżenia wysokości wypłaty dla pracownika, wartość państwa spadła za 1 euro Polak musi zapłacić 4,20 zł, i od lat stoi w miejscu czyli kraj się nie rozwija i gospodarka też stoi w miejscu, dobrze że ludzie pracy odrzucili utopijną gospodarkę biedy dla Polaka i Rządu Ewy Kopacz pod egidą PO i PSL..

  Odpowiedz
 • zibi(2015-10-30 18:48) Zgłoś naruszenie 61

  W Polsce nie opłaca się pracować z najniższe stawki , pracownicy wyjechali za granice. Kiedy polscy przedsiębiorcy zrozumieją że z głodowymi płacami nie są atrakcyjnymi pracodawcami na europejskim rynku pracy.

  Odpowiedz
 • roberto(2015-10-31 12:18) Zgłoś naruszenie 51

  witajcie pracodawcy nie tak powinni się nazywać i to wcale nie w tak długim czasie w tym kochanym kraju gdzie tak dobrze smakuje chleb przestaną się tak tytułować to pewne kto żyw podejmie prace u sąsiadów i to nie tylko Niemcy Austria ale Czechy Słowacja Słowenia te kraje już odrobiły lekcje i tam zarobisz na pewno więcej niż 1250pln za miesiąc pracy a więc następuje koniec zielonej wyspy dojenia jednych i drugich przez państwo jeżeli chcesz na starość żyć godnie to zostaje wyjazd lub szara strefa i odkładanie na potem do tego doprowadziły nas rządy mędrców

  Odpowiedz
 • Jerzy(2015-10-30 23:55) Zgłoś naruszenie 51

  Dokładnie. Kluczowa jest wysokość wynagrodzenia. Autor artykułu o niej nie wspomina, gdyż sam w życiu nie poszedłby pracować za taką stawkę. No ale przecież bezrobotny to nie człowiek. On powinien pracować za każdą stawkę.

  Odpowiedz
 • Tomek(2015-12-04 13:10) Zgłoś naruszenie 40

  artykuł jest śmieszny, opisany przypadek jest ekstremalny, mam 25 lat pracowałem w kilku miejscach w ostatnim zostałem zwolniony z powodu łączenia firmy z zagranicznym gigantem i redukcją etatów, byłem na rozmowie w hurtowni- jeden wakat chętnych było 10.To są realia.Pracodawcy nie maja nic do zaoferowania oprócz wymagań. Prawdą jest że są ludzie którzy nie chcą podejmować pracy za 1200-1400zł netto znam takich nie dziwie się im szczerze.Odliczając koszty odjazdu co on zarobi? W TV i mass mediach trąbią o rzekomym sukcesie gopodarczym i zielonej wyspie a realia są przerażające.Piszcie dalej że Polacy to nie roby itd. Zamiast budowac kolejne zakłady z kapitałem zagranicznym i zarobkami 1200zł podnieście pensje minimlaną do conajmniej 1500zł netto co jest realne ale nie mówcie że się nie da.Rząd okrada zarówno pracodawce i pracownika w świetle prawa co przekłada się na rynek pracy.

  Odpowiedz
 • Kamil(2015-11-13 10:26) Zgłoś naruszenie 41

  Jeszcze nie słyszałem, żeby ktoś znalazł pracę dzięki UP. Wszyscy tam idą tylko po ubezpieczenie. Czasem po dofinansowanie z Unii. Pracujące tam kobiety (na ogół jednak Panie) są bardzo nie elastyczne i chyba mało im zależy. Sam znalazłem pracę, bo wziąłem się za siebie. Zacząłem szukać w większym mieście, przełamałem paraliżujący mnie strach przed pytaniami po angielsku na rozmowach kwalifikacyjnych dzięki metodzie Emila Krebsa. No i sam zacząłem wysyłać CV to najprzeróżniejszych miejsc. Chcieć to móc.

  Odpowiedz
 • Andrzej78765(2015-10-30 17:28) Zgłoś naruszenie 40

  KIEDY W POLSCE BĘDĄ STAŁE ZASIŁKI W URZĘDZIE PRACY dla bezrobotnych, płatne aż osoba nie znajdzie dobrze płatnej pracy w Polsce.
  Czekam kiedy zostanie to wprowadzone, szefowie firm musieli by dać zarobić pracownikowi aby podjął u niego pracę, a tak pracujemy za grosze w Polsce.
  PiS powinien w swojej kadencji wprowadzić taką ustawę i bieda Polaków się skończy.
  40 lat pracy składkowych i emerytura bez względu na wiek jeszcze w marcu 2015r czekam na stosowne ustawy PiS obiecał a to nie może czekać, bieda długo pracujących wykończy.

  Odpowiedz
 • drwiszon(2015-10-30 22:15) Zgłoś naruszenie 41

  A ja nie znalazłem ile ten zbawca bezrobotnych proponował ludziom pensji?
  Pewnie nieogrzewana buda gdzieś na zadupiu kilka kilometrów od przystanku komunikacji publicznej. Ciekawe czy starczyłoby na dojazdy?

  Odpowiedz
 • figofago(2015-10-30 10:41) Zgłoś naruszenie 40

  Wystarczy, aby pracodawca zaproponował 3000 PLN netto i zaraz sam u niego podejmę prace i będę zapier***ał jak pan samochodzik, bo będę wiedział, za co pracuje. W pośredniaku dają mi oferty za 1750 PLN a ja za takie pieniądze mogę podpisać umowę pojechać do Tesco i kupić sobie leżak. Następnie z tym leżakiem mogę pojechać do pracy i się wylegiwać przez 8 godzin a nie pracować. Jestem bezrobotnym od 7 lat i pierd… pracować za marne pieniądze. Lepiej kraść niż pracować za 1750 PLN.

  Odpowiedz
 • bezrobotna(2015-10-30 16:49) Zgłoś naruszenie 20

  Ktoś napisał bzdury - bezrobotni to ci wszyscy, którzy stąd wyjechali za praca, bo z czegoś trzeba zyć. Gdyby wrócili to nie byłoby dla nich pracy, zresztą nie wrócą, bo za te marne pieniądze które nam płacą to nie da się godnie żyć.
  Sama jestem bez pracy 1,5 roku i nie dostałam z PUP żadnej oferty pracy. Młodych pod grożbą skreślenia PUP upycha na stażach bezpłatnych. Starsi w końcu wyjeżdżają za pracą. Ktoś z PO napisał ten artykuł, żeby pokazać jak w Polsce jest dobrze !

  Odpowiedz
 • a40(2016-06-24 18:14) Zgłoś naruszenie 20

  bezrobotni w polsce niesa leniwi skoro pracuja w szarej strefie , widocznie tam lepiej placa .

  Odpowiedz
 • Najprawdziwszy Polak(2015-10-30 16:22) Zgłoś naruszenie 10

  System jest tak stworzony aby zarządcy Polin i tylko zarządcy zarabiali poważne pieniądze,reszta to niewolnicy,jak w czasach biblijnych:-) Pocieszę was,którzy posłuchali solidaruchów i nabrali się na wolną Polskę, to się nie zmieni

  Odpowiedz
 • Maciej(2015-10-30 23:34) Zgłoś naruszenie 10

  Szanowny Panie Guza,
  ach...
  Aspekty psychologiczne i socjologiczne uwarunkowania bezrobocia leżą. Coś Pan próbuje ale radzę więcej uwagi i empatii w analizach. Fakty są faktami ale proszę mimo wszystko pomyśleć o wypadkowych, czy też jak wygląda background tego zjawiska w Polsce.
  Da się to wyjaśnić statystykami ale nie tymi które Pan przytacza.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • krabator(2015-10-31 09:03) Zgłoś naruszenie 00

  O eksperckim poziomie osób reprezentujących firmę WorkService i przyłożeniu teorii do rzeczywistości najlepiej natomiast świadczy opinia o firmie na popularnym serwisie z rankingiem pracodawców.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!