Zmiany w zawieraniu umów o pracę od 2016 roku

Nowe zasady oskładkowania umów-zleceń oraz zawierania umów na czas określony z pracownikami - takich zmian możemy spodziewać się w prawie pracy od 2016 roku.

konsument, umowy

żródło: ShutterStock

Limitowanie terminowych umów o pracę

Umowy terminowe mają też być zawierane zgodnie z zasadą „3 i 33”. Obecną zasadę, która przewiduje, że trzecia umowa na czas określony zawarta z tym samym pracodawcą przekształca się w umowę na czas nieokreślony, zastąpi przepis, zgodnie z którym maksymalny okres zatrudnienia terminowego wynosi 33 miesiące (nie wlicza się tu 3-miesięcznego okresu próbnego). Na umowach terminowych pracownik nie przepracuje zatem więcej niż 36 miesięcy. Ponadto w tym czasie będzie można zawrzeć maksymalnie trzy takie umowy.

Projekt określa też skutki przekroczenia okresu 33 miesięcy oraz przekroczenia limitu liczby umów. A mianowicie, czwarty kontrakt lub kontynuowanie pracy po upływie określonego terminu będzie traktowany już jako stałe zatrudnienie, czyli pracownik będzie traktowany jak zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Wyjątkiem od tej zasady są prace, których czas trwania determinowany jest obiektywnymi czynnikami – zastępstwem innego pracownika, okresem kadencji, sezonowym charakterem pracy lub innymi, obiektywnymi przyczynami leżącymi po stronie pracodawcy. Pracodawca będzie musiał jednak swoją decyzje uzasadnić i poinformować o tym inspektora pracy w ciągu pięciu dni roboczych, inaczej narazi się na karę grzywny.

Osoby chronione przed zwolnieniem dłużej poczekają na umowę bezterminową>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (2)

 • zleceniobiorca(2015-11-12 12:13) Zgłoś naruszenie 00

  Droga Gazeto Prawna.
  Macie może pomysł w którym momencie należy wskazać umowy wybrane do ozusowania?
  A konkretnie skąd zleceniobiorca może wiedzieć, z których umów zleceń osiągnie minimalne wynagrodzenie, jeśli w umowie nie jest określona kwota wynagrodzenia, a jedynie stawka godzinowa i nie ma z góry ustalonego grafiku (czyli w jednym miesiącu może zarobić 200, a w innym - 2000zł)?
  Będę wdzięczna za podpowiedź.

  Odpowiedz
 • Gr(2018-01-16 13:01) Zgłoś naruszenie 00

  Modrasiewicz chyba zapomina o różnicy kursu i to właśnie tu jest główną siłą konkurencyjności pl pracodawców, dodatkowo niskie płace i gazele biznesu. Co do niskiej wydajności w pl to warto zwrócić uwagę iż Polak zazwyczaj ma do dyspozycji sprzęt z przed 20 lat a Niemiec najnowsze technologie, dlaczego? Bo pseudo pracodawca oszczędza i cały zysk zatrzymuje dla siebie i każe gonić Niemca maluchem gdy ten jedzie mercedesem.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!