Zmiany w zawieraniu umów o pracę od 2016 roku

Nowe zasady oskładkowania umów-zleceń oraz zawierania umów na czas określony z pracownikami - takich zmian możemy spodziewać się w prawie pracy od 2016 roku.

konsument, umowa, kobieta

żródło: ShutterStock

Zostają tylko trzy umowy o pracę

22 lutego 2016 roku wejdzie też w życie nowelizacja Kodeksu pracy (Ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. poz. 1220), która zmienia zasady zawierania z pracownikami umów na czas określony.

Likwiduje ona umowę na czas wykonywania pracy określonej. Zostały więc tylko trzy rodzaje umów o pracę: umowa o pracę na czas nieokreślony oraz umowa o pracę na czas określony, a także umowa o pracę na okres próbny. MPiPS wprowadził takie zmiany, bowiem umowa na czas wykonania określonej pracy była bardzo rzadko stosowana, poza tym często pokrywała się z umową na czas określony.

Doprecyzowane zostały również przepisy dotyczące zawierania umowy na czas próbny, do tej pory sprzyjające zatrudnianiu prawników kilka razy "na próbę". Teraz pracodawca będzie mógł ponownie zatrudniać tego samego pracownika na okres próbny tylko wtedy, gdy:
- pracownik ubiega się o inne stanowisko,
- od zakończenia poprzedniej umowy o pracę minęło więcej niż trzy lata.

Co do zasady pracodawca będzie mógł zatrudnić pracownika na okres próbny tylko raz.

5 pomysłów na zmianę prawa pracy. Zlikwidują płacę minimalną i pięciodniowy tydzień pracy?>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (2)

 • zleceniobiorca(2015-11-12 12:13) Zgłoś naruszenie 00

  Droga Gazeto Prawna.
  Macie może pomysł w którym momencie należy wskazać umowy wybrane do ozusowania?
  A konkretnie skąd zleceniobiorca może wiedzieć, z których umów zleceń osiągnie minimalne wynagrodzenie, jeśli w umowie nie jest określona kwota wynagrodzenia, a jedynie stawka godzinowa i nie ma z góry ustalonego grafiku (czyli w jednym miesiącu może zarobić 200, a w innym - 2000zł)?
  Będę wdzięczna za podpowiedź.

  Odpowiedz
 • Gr(2018-01-16 13:01) Zgłoś naruszenie 00

  Modrasiewicz chyba zapomina o różnicy kursu i to właśnie tu jest główną siłą konkurencyjności pl pracodawców, dodatkowo niskie płace i gazele biznesu. Co do niskiej wydajności w pl to warto zwrócić uwagę iż Polak zazwyczaj ma do dyspozycji sprzęt z przed 20 lat a Niemiec najnowsze technologie, dlaczego? Bo pseudo pracodawca oszczędza i cały zysk zatrzymuje dla siebie i każe gonić Niemca maluchem gdy ten jedzie mercedesem.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!