Zmiany w zawieraniu umów o pracę od 2016 roku

Nowe zasady oskładkowania umów-zleceń oraz zawierania umów na czas określony z pracownikami - takich zmian możemy spodziewać się w prawie pracy od 2016 roku.

umowa prawo prawnik

żródło: ShutterStock

Drugi etap ozusowania śmieciówek

Już od początku 2015 roku weszły w życie rządowe przepisy ograniczające liczbę umów śmieciowych w Polsce. Na początek ozusowane zostały dochody członków rad nadzorczych wszystkich osób prawnych (spółki, spółdzielnie, fundacje, stowarzyszenia) bez względu na podleganie ubezpieczeniom z innego tytułu bądź też pobieranie emerytury lub renty. Podstawę wymiaru składek stanowi dla nich teraz przychód uzyskiwany z tytułu pełnienia tej funkcji. Obowiązek ubezpieczenia dotyczy członków rad nadzorczych wszystkich osób prawnych (spółki, spółdzielnie, fundacje, stowarzyszenia) bez względu na podleganie ubezpieczeniom z innego tytułu bądź też pobieranie emerytury lub renty.

Natomiast dopiero od 1 stycznia 2016 r. powstanie obowiązek odprowadzania składek do ZUS od wszelkich umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeśli zarobki ubezpieczonego nie przekroczą wysokości minimalnego wynagrodzenia, będzie musiał zgłosić do ZUS drugą i kolejne umowy aż do osiągnięcia tego limitu. Przy czym oskładkowaniu będzie podlegać pełna kwota wynagrodzenia.

Zablokowana została więc możliwość stosowania podwójnych umów. Według obowiązujących dzisiaj przepisów, jeżeli pracownik ma podpisane dwie umowy zlecenia, to podlega ubezpieczeniom tylko z jednej z nich (wybranej przez siebie), niezależnie od kwoty wynagrodzenia. Powszechne jest więc, że firma podpisuje z daną osobą dwie umowy: jedną na kwotę 50 i drugą na 3000 złotych. Składki musi płacić tylko od pierwszej, a druga już oskładkowaniu nie podlega.

Koszty ozusowania śmieciówek, czyli ile zapłaci za zmiany pracownik>>

Ustawa z dnia 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2014 r. poz. 1831).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (2)

 • zleceniobiorca(2015-11-12 12:13) Zgłoś naruszenie 00

  Droga Gazeto Prawna.
  Macie może pomysł w którym momencie należy wskazać umowy wybrane do ozusowania?
  A konkretnie skąd zleceniobiorca może wiedzieć, z których umów zleceń osiągnie minimalne wynagrodzenie, jeśli w umowie nie jest określona kwota wynagrodzenia, a jedynie stawka godzinowa i nie ma z góry ustalonego grafiku (czyli w jednym miesiącu może zarobić 200, a w innym - 2000zł)?
  Będę wdzięczna za podpowiedź.

  Odpowiedz
 • Gr(2018-01-16 13:01) Zgłoś naruszenie 00

  Modrasiewicz chyba zapomina o różnicy kursu i to właśnie tu jest główną siłą konkurencyjności pl pracodawców, dodatkowo niskie płace i gazele biznesu. Co do niskiej wydajności w pl to warto zwrócić uwagę iż Polak zazwyczaj ma do dyspozycji sprzęt z przed 20 lat a Niemiec najnowsze technologie, dlaczego? Bo pseudo pracodawca oszczędza i cały zysk zatrzymuje dla siebie i każe gonić Niemca maluchem gdy ten jedzie mercedesem.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!