Emerytury i zasiłki na dzieci: O ile wzrosną w najbliższym czasie świadczenia

Od października wzrosły już świadczenia z pomocy społecznej, a w przyszłym roku zwiększą się także zasiłki na dzieci oraz czeka nas waloryzacja rent i emerytur, do których być może będą też przysługiwać jednorazowe dodatki.

dług, pieniądze, portfel

żródło: ShutterStock

Wzrosły zasiłki z pomocy społecznej

Od 1 października wzrosły więc kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej. Wynoszą one teraz:
- dla osoby samotnie gospodarującej – maksymalnie 634 zł (wzrost o 92 zł),
- dla osoby w rodzinie – maksymalnie 514 zł (wzrost o 58 zł).

Ponadto podwyższone o 75 zł zostały także niektóre świadczenia, np. zasiłku stałego, który przysługuje osobom niezdolnym do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnym do aktywności zawodowej. Maksymalna kwota zasiłku stałego zwiększyła się z 529 zł do 604 zł. Natomiast o 38 zł (z 250 zł do 288 zł) zwiększyła się kwota dochodu z 1 ha przeliczeniowego.

Natomiast kwota stanowiąca podstawę pomocy pieniężnej na usamodzielnienie, kontynuowanie nauki i pomocy na zagospodarowanie w formie rzeczowej wzrosła z 1 647 zł do 1 722 zł.

Minimalna kwota świadczenia pieniężnego na utrzymanie i pokrycie wydatków związanych z nauką języka polskiego dla cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą wynosi teraz 606 zł (wcześniej 531 zł), a maksymalna kwota na ten cel wzrosła z 1 260 zł do 1 335 zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • oddamy przy urnach.(2015-10-17 22:50) Zgłoś naruszenie 00

    dorosli niepelnosprawni, gdzie swiadczenie pielegnacyjne pani kopacz trybunal nakazal doac opieknom doroslych niepelnosprawnych kopacz zpuzniona jak zwyle...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!