6 dodatków do wynagrodzenia, czyli ile faktycznie może zarobić pracownik

Prawo do wynagrodzenia gwarantuje pracownikowi już umowa o pracę. Jego wysokość powinna być przy tym uzależniona przede wszystkim do rodzaju wykonywanej pracy, kwalifikacji pracownika oraz ilości i jakości świadczonej przez niego pracy. Jednak na ilość pieniędzy, jakie faktycznie otrzymuje pracownik, oprócz wynagrodzenia zasadniczego wpływają także różnego rodzaju dodatki, a jeżeli pracuje w budżetówce – także premie i trzynastki.


Pieniądze, podatki

żródło: ShutterStock

Kiedy premia dla pracownika

Pracownik może też otrzymać regulaminową premię od pracodawcy (Kodeks pracy). W przepisach obowiązujących w firmie powinny zostać dokładnie określone zasady wypłacania i kryteria wypłaty premii. Może to być regulamin wynagradzania lub premiowania, układ zbiorowy czy umowa o pracę. Zasady przyznawania premii mogą też wynikać z przepisów prawa.

Co ważne, pracownik powinien wiedzieć, po spełnieniu jakich przesłanek premia zostanie mu (lub nie) wypłacona. W regulaminie premiowania lub innym dozwolonym dokumencie muszą być więc zawarte przesłanki pozytywne i negatywne otrzymania dodatkowych pieniędzy. Do czynników, dzięki którym dana osoba nabywa prawo do premii, można między innymi zaliczyć brak nagan czy upomnień w ciągu roku pracy czy też sprzedaż w wyznaczonym terminie określonej liczby produktów. Przesłanki negatywne z kolei obniżają lub w ogóle pozbawiają pracownika premii i należą do nich na przykład spóźnienia czy nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy.

Premia nie jest uznaniowa - zobacz zasady jej wypłacania>>

Pracownik może też otrzymać premię uznaniową, która w istocie jest po prostu nagrodą pieniężną i nie stanowi składnika wynagrodzenia za pracę. Nagroda ta jest świadczeniem uznaniowym i jego wypłata zależy od uznania bezpośredniego przełożonego czy szefa firmy - dlatego pracownik nie musi w tym wypadku spełniać określonych przesłanek zawartych w umowie o prace czy regulaminie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!