Dłuższe urlopy i zakaz zwalniania: 4 grupy pracowników z szczególnymi uprawnieniami

Pracownikowi w Polsce przysługuje szereg uprawnień - pracodawca musi między innymi zatrudnionej na podstawie umowy o pracę osobie wypłacić godziwe wynagrodzenie oraz dać jej możliwość skorzystania z urlopu wypoczynkowego. Jednak pewnym grupom pracowników przysługują prawa szczególne - zobacz komu dokładnie.

Niepełnosprawni

żródło: ShutterStock

Niepełnosprawny pracownik

Na dodatkowe uprawnienia mogą przede wszystkim liczyć pracownicy niepełnosprawni. Czas pracy takiej osoby nie może przekroczyć 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może być dłuższy niż 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Stosowanie skróconych norm czasu pracy nie powinno przy tym mieć wpływu na wysokość wynagrodzenia pracownika.

Osoby niepełnosprawne nie mogą być również zatrudniane w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.

Ponadto takim pracownikom przysługuje dodatkowa przerwa w pracy (bez względu na dobowy wymiar czasu pracy), przeznaczona na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas przerwy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy.

Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje też dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych.Prawo do tego wypoczynku niepełnosprawny pracownik nabywa po przepracowaniu roku następującego po zaliczeniu go do jednego z wymienionych stopni niepełnosprawności.

Pracownik o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma również prawo do zwolnień na leczenie, w tym w celu wykonania badań specjalistycznych, poddania się zabiegom leczniczym, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeśli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy. Za czas zwolnienia potrzyma wynagrodzenie obliczane tak jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy. Pracodawca zwolni takiego pracownika także w celu leczenia na turnusie rehabilitacyjnym - zwolnienie może być udzielone raz w roku, w wymiarze do 21 dni roboczych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!