Minister, Unia lub prywatna firma: Jakie są stypendia naukowe dla studentów

Wyróżniający się naukowo studenci mogą starać się o stypendia naukowe nie tylko na swoich uczelniach - finansowe wsparcie oferują im także odpowiednie ministerstwa, Unia Europejska, gminy oraz prywatne firmy.

Student

żródło: ShutterStock

Uczelniane fundusze stypendialne

Niektóre polskie uczelnie tworzą własne fundusze stypendialne ze środków pozyskiwanych od osób prywatnych czy innych instytucji.

Przykładowo na Uniwersytecie Jagiellońskim istnieje Fundusz im. Stanisława Estreichera, wspierający wyróżniających się studentów studiów stacjonarnych, którzy za ostatni rok akademicki osiągnęli średnią ocen z egzaminów minimum 4,5 oraz znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. W ramach tego programu studenci dostają od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy złotych wypłacanych jednorazowo lub co miesiąc. Stypendia przyznawane są na okres 10 miesięcy.

Także Politechnika Łódzka ma własny fundusz stypendialny, z którego korzystać mogą studenci ostatniego roku studiów drugiego stopnia, którzy uczestniczą w badaniach nad priorytetowym dla uczelni tematem badawczym. Stypendium jest wypłacane co miesiąc przez maksymalnie rok. Wysokość stypendium ustala rektor.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!