Minister, Unia lub prywatna firma: Jakie są stypendia naukowe dla studentów

Wyróżniający się naukowo studenci mogą starać się o stypendia naukowe nie tylko na swoich uczelniach - finansowe wsparcie oferują im także odpowiednie ministerstwa, Unia Europejska, gminy oraz prywatne firmy.

studenci, studia, uniwersytet

żródło: ShutterStock

Stypendium ministra

O stypendium można starać się również w odpowiednich ministerstwach, jednak dopiero po zaliczeniu pierwszego roku studiów, trzeba też posiadać wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe.

Za wybitne osiągnięcia naukowe Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego uznaje miedzy innymi pracę naukową, publikacje czy dzieła artystyczne, wyróżnienia otrzymane w olimpiadach czy udział w konferencjach naukowych. Za wybitne osiągnięcia sportowe Minister Sportu i Turystyki uznaje udział studenta w igrzyskach olimpijskich lub paraolimpijskich czy zajęcie jednego z pięciu pierwszych miejsc w zawodach o randze krajowej czy międzynarodowej.

Stypendia są wypłacane jednorazowo przez uczelnię. Wysokość stypendium ustala właściwy minister, lecz nie może ona przekroczyć 15 tys zł. Na rok akademicki 2014/2015 minister nauki przyznał 926 stypendiów dla studentów w wysokości 14 tys zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!