Stypendium socjalne i zapomoga: Na jaką pomoc finansową może liczyć student

Studenci znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej mogą otrzymać finansowe wsparcie z dwóch źródeł - oprócz pomocy, jaką gwarantuje im Prawo o szkolnictwie wyższym (ustawa z 27 lipca 2005 r., Dz.U. z 2012 r. poz. 572 ze zm.), specjalne stypendia zazwyczaj przyznają także gminy.

Studenci

żródło: ShutterStock

Zwiększone stypendium socjalne

Student studiów stacjonarnych znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej może otrzymać także zwiększone stypendium socjalne, jeżeli mieszka w domu studenckim lub innym obiekcie, a jego codzienny dojazd z miejsca stałego zamieszkania do uczelni uniemożliwiałby lub w znacznym stopniu utrudniał studiowanie. Na Uniwersytecie Szczeciński takie zwiększenie wyniosło w roku akademickim 2014/2015 - 300 zł, na Jagielońskim - 200 zł, a Warszawskim - 150 zł, ale kwota najniższego, już podwyższonego stypendium nie mogła być tu niższa niż 350 zł, a kwota najwyższego stypendium nie mogła być wyższa niż 1100 zł.

Zwiększone stypendium można także otrzymać z tytułu zamieszkania z niepracującym małżonkiem lub dzieckiem studenta w domu studenckim lub w obiekcie innym niż dom studencki. W zeszłym roku na Uniwersytecie Szczecińskim była to suma 200 zł, Jagielońskim - 200 zł, a na Warszawskim - 150 zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!