Chcesz się rozwijać? Awans nie jest niezbędny

Struktura dzisiejszych organizacji robi się coraz bardziej płaska. Jest coraz mniej możliwości awansu – po prostu brakuje szczebli po których można się wspiąć. Co zrobić, jeżeli w obecnej firmie osiągnęliśmy już maksimum, a jesteśmy dopiero w połowie drogi do upragnionego zawodowego celu? Zdaniem Michała Środy, specjalisty ds. rekrutacji w firmie GoWork.pl, nie trzeba zmieniać pracodawcy. Wytrwałość i odrobina inicjatywy umożliwi zarówno pogłębienie kompetencji, jak i pomoże wypracować kapitał na przyszłość.

Pracownik

żródło: ShutterStock

Wykorzystaj wszystkie struktury organizacji

To może być świetną okazją do zdobycia nowych umiejętności i odkrycia nieznanych możliwości. Tym bardziej, że zmienia się postrzeganie lidera. Obecnie nie wystarczy umiejętność zarządzania ludźmi, trzeba być wielozadaniowym – aktywnym, inicjującym nowe rozwiązania, usprawniającym pracę całego zespołu. Zainicjuj współpracę z szefami innych działów. W tym celu najpierw przeprowadź wywiad, przeanalizuj, jak możecie wzajemnie uzupełnić swoją pracę. Dopiero wtedy zorganizuj spotkanie i przedstaw pomysły na działanie. Dzięki takiemu zabiegowi nie tylko na nowo poznamy naszą firmę, ale z powodzeniem możemy nabywać nowe umiejętności, integrować różne działy, a przez to usprawniać pracę całej firmy. – Wspólne działanie, szukanie porozumienia, wzajemne uzupełnianie swojej pracy zawsze przynoszą wyłącznie korzyści

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

 • inżynier(2015-08-15 12:56) Zgłoś naruszenie 00

  Artykuł próbuje sprzedać wizję rozwoju odciągającą wzrok od smutnej prawdy. Jest nią fakt, że w wielu firmach ścieżka rozwoju szybko się kończy.
  Wyższe stanowiska są często zajęte na wiele lat przez ludzi, którzy niekiedy mieli po prostu szczęście załapać się do firmy na wczesnym etapie jej rozwoju na danym rynku. Znam wiele firm, które po etapie dynamicznego rozwoju i przejściu do etapu ugruntowanej pozycji, mają stanowiska średniego i wyższego szczebla obsadzone ludźmi w wieku 30-50 lat, którzy spędzą na nich wiele lat. Rozwój tych firm wytracił dynamikę, nie ma nowych rynków do zdobycia, więc już dalej się nie rozrastają. W tym momencie awans możliwy jest tylko gdy zwolni się stołek o szczebel wyżej w strukturze. Jednak z uwagi na wiek kadry, może to być dopiero za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.
  Kto z pracowników niższego szczebla chce tyle czekać? Nikt, ale jednocześnie firma woli unikać zbyt dużej rotacji wśród szeregowych wyrobników. Najłatwiej zrobić to sprzedając wizję rozwoju w strukturze płaskiej.

  Odpowiedz
 • SEO(2015-08-16 00:07) Zgłoś naruszenie 00

  Po prostu trzeba być ambitnym i mieć cele...
  http://internetowazmiana.blogspot.com/

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!