Urzędnicy, nauczyciele i rolnicy: Zobacz, jakie przywileje mają pewne grupy w Polsce

Nie tylko Grecja przyznała pewnym grupom pracowników szerokie (i często kontrowersyjne) przywileje pracownicze. Także w Polsce istnieją - przez wielu zresztą uważane za relikty odziedziczone po PRL-u - różnego rodzaju ulgi, zwroty czy też specjalne uprawnienia. Ich likwidacja spotyka się zazwyczaj z silnym oporem uprzywilejowanych grup wspieranych przez związki zawodowe, dlatego wielu polskich pracowników nadal otrzymuje te bonusy. Sam sprawdź jakie.

pieniądze, złoty, waluty

żródło: ShutterStock

Trzynastka i czternastka dla budżetówki

Nauczyciele i urzędnicy dzielą bowiem razem jeden z przywilejów - chodzi o trzynastkę, czyli dodatkowe roczne wynagrodzenie. Dokładnie mogą na nie liczyć między innymi pracownicy oświaty, pracownicy urzędów państwowych i urzędów gmin i miast, a także zatrudnieni w biurach poselskich i senatorskich. Warunkiem otrzymania dodatkowych pieniędzy jest zatrudnienie na podstawie stosunku pracy. Dodatkowe wynagrodzenie otrzymują również pracownicy służby cywilnej.

Aby otrzymać trzynastkę, pracownik budżetówki musi przepracować u tego samego pracodawcy cały rok kalendarzowy. Natomiast jeśli dana osoba pracuje krócej, ale co najmniej 6 miesięcy, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego, ale w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu.

Ile wynosi trzynastka i komu nie przysługuje dowiesz się tutaj>>

Co więcej, oprócz trzynastej pensji wielu nauczycieli w styczniu otrzymuje też czternastkę. Ten jednorazowy dodatek uzupełniający jest wypłacany przez samorządy od 2009 roku. Zgodnie z Kartą nauczyciela, organ prowadzący szkołę musi w styczniu przeanalizować, czy w poprzednim roku zapewnił średnie pensje pedagogom na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. W przypadku stażystów jest to 2 717,59 zł, nauczycieli kontraktowych – 3 016,52 zł, mianowanych – 3 913,33 zł, a dyplomowanych – 5 000,37 zł miesięcznie (wszystkie kwoty - brutto).

Jeśli któraś z czterech grup zarabiała mniej, gmina musi wypłacić jej wyrównanie. Otrzymują je wszyscy nauczyciele na danym stopniu awansu, niezależnie czy sami zarabiali mniej, czy więcej od średniej. Bez znaczenia jest także jakość ich pracy.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (34)

 • nauczyciel(2015-07-30 22:50) Zgłoś naruszenie 40

  A od kiedy soboty i niedziele zaliczane sa do urlopu - ferie trwaja 10 dni nie 14 - żenujący brak elementarnej wiedzy zazdrosnych dziennikarz

  Odpowiedz
 • T1000(2015-07-29 17:22) Zgłoś naruszenie 20

  Napiszę, że w Niemczech urzędnicy mają przywileje emerytalne, bo tam państwo wie, że oni mu służą i należy im się po wielu latach służby godne życie.

  W Polsce urzędnik na emeryturze to nędzarz, bo sam nie da rady nic zaoszczędzić w tym kraju niskich pensji i wysokich kosztów życia.

  Odpowiedz
 • T1000(2015-07-29 17:19) Zgłoś naruszenie 20

  Za to dziennikarze w Polsce mają jeden wielki przywilej: wolno im bezkarnie wypisywać największe bzdury i dostają za to jeszcze duże pieniądze.

  Odpowiedz
 • wiem(2015-07-29 12:33) Zgłoś naruszenie 10

  zgadzam się z twierdzeniem, że to dziennikarze są świętymi krowami. Piszą totalne bzdury , fragmenty wyjęte z całości, półprawdy , insynuacje i jeszcze im za to płacą. Skandal

  Odpowiedz
 • Aska(2015-07-27 12:31) Zgłoś naruszenie 10

  dotyczy rolników

  autor nie doprecyzował, że 390 zł na KRUS to rolnicy płacą ale na kwartał a nie na miesiąc

  Odpowiedz
 • wojt(2015-08-05 07:27) Zgłoś naruszenie 10

  "Jednak zatrudnienie w administracji dalej rośnie, a praca w urzędzie nadal opłaca się ze względu na dobre warunki zatrudnienia i wynagrodzenia". W którym urzędzie? Bo niestety, ale w administracji występuje ogromne, nie wiadomo za bardzo czym uzasadnmione, zróżnicowanie płacowe. Ze sprawozdania Szefa Służby Cywilnej wynika, że sporo członków korpusu sc zarabia poniżej 2000 zł brutto; wynika z niego również, że w służbie cywilnej zatrudnienie spada. Artykuł jest taz żałośnie ogólnikowy, że jest to praktycznie poziom brukowca.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Obserwator(2015-07-27 17:35) Zgłoś naruszenie 10

  Przywilej dodatku mundurowego. Policjant na przeglądzie przedstawia komplet umundurowania i wówczas może otrzymać ten tzw. dodatek mundurowy. Aby przedstawić na przeglądzie komplet umundurowania musi go ZAKUPIĆ za własne pieniądze przed przeglądem. Sorty mundurowe mają określony okres używalności i tak przykładowo - kurtka mundurowa 3 lata, spodnie 2 lata koszula rok, itd, itd. Aby ją zakupić policjant z własnych pieniędzy wykłada CAŁA KWOT ceny sortu, a w dodatku mundurowym otrzymuje TYLKO 1/3 jego ceny ( kurtka na 3 lata ) , ½ ceny spodni ( spodnie na dwa lata ) itd.itd. Z tego wynika, że policjant z własnej pensji KREDYTUJE skarb państwa, który w ratach spłaca mu wyłożone na sorty mundurowe pieniądze. Przywilej straszny. Chociaż policjanci czasem oszczędzają sorty mundurowe i zamiast kurtki używać tylko przez 3 lata używają jej np. 4-5 lat na co godzą się przełożeni zaliczając im te sorty na przeglądzie mundurowym jako prawidłowe i wówczas te pieniądze policjant „przywłaszcza sobie”. Skutek jest niestety taki, że wyglądają w mundurze jak nieboskie stworzenia i stanowią obiekt kpin i pośmiewiska. Ale to już inna sprawa.

  Odpowiedz
 • Jaromir(2015-08-01 22:43) Zgłoś naruszenie 10

  "Pracownicy samorządowi dostają też dodatek specjalny, któremu w służbie cywilnej odpowiada dodatek zadaniowy, przyznawany za wykonanie dodatkowych, powierzonych przez pracodawcę zadań, których nie przewiduje zakres obowiązków na zajmowanym stanowisku pracy."
  To jest legalny nielegalny sposób na to, jak zarobić więcej w budżetówce korzystając z takiej możliwości. Szef usuwa z zakresu obowiązków urzędasa czynności, które dotychczas wykonywał on za podstawowe wynagrodzenie. Wynagrodzenie nie ulega obniżeniu, za to za wykonywanie czynności usuniętych z zakresu obowiązków urzędas dostaje dodatek specjalny (stały, okresowy - do wyboru) i prawdopodobnie jego część odpala szefowi, aby ten czasem nie wpisał usuniętych czynności z zakresu obowiązków z powrotem do tego zakresu czynności.

  Odpowiedz
 • qwerty(2016-08-23 07:45) Zgłoś naruszenie 10

  Soboty i niedziele zalicza się nauczycielom do urlopu ? Ciekawe. Może innym, co biorą urlop od piątku do poniedziałku też liczyć 4 dni ???

  Odpowiedz
 • ef(2015-07-28 20:02) Zgłoś naruszenie 10

  artykuł po to by antagonizować społeczeństwo. Każdy ma prawo wybrania sobie zawodu i to jest demokracja.

  Odpowiedz
 • kapslock(2015-08-03 12:23) Zgłoś naruszenie 10

  Jeszcze niech redaktor napisze o przywilejach dziennikarzy. Też cała masa - uprawnienia podatkowe, emerytalne etc.

  Odpowiedz
 • anna(2015-07-30 13:57) Zgłoś naruszenie 10

  A gdzie pracownicy Lasów Państwowych - państwa w państwie ? Grecja w Polsce.

  Odpowiedz
 • cd(2015-07-26 22:09) Zgłoś naruszenie 00

  Wszyscy powinni być równi według prawa w wymiarze emerytur, różnice z utrudnień zawodowych powinny załatwiać dodatki i renty

  Odpowiedz
 • kk(2015-07-26 20:58) Zgłoś naruszenie 00

  Wredny dziadu liczysz urlop nauczycieli z sobotami i niedzielami, to dlaczego ferie zimowe liczysz jako 14 dni a nie 16 dni ???

  Odpowiedz
 • bodo(2015-07-28 08:57) Zgłoś naruszenie 00

  Brakuje mi jeszcze dziennikarzy - koszty 50%, tak samo artyści, aktorzy itp

  Odpowiedz
 • murarz(2015-07-29 08:27) Zgłoś naruszenie 00

  Brakuje jeszcze kolejarzy, górników i - jedynych świętych i sprawiedliwych - dziennikarzy.

  Odpowiedz
 • na słówko(2015-07-28 09:18) Zgłoś naruszenie 00

  A co do nauczycieli: te cholerne nieroby i pasożyty, jak mówi o nich polski ciemnogród, dofinansowuje oświatę poprzez: zakup papieru, tuszu do drukarki, pomocy naukowych, nagród dla dzieci, zagracanie własnego mieszkania, czy wręcz przeznaczeniem jednego pokoju na biuro, przymusowe godziny społeczne, tzw. "karciane" Oto tylko niektóre ważne przywileje nauczycieli.

  Odpowiedz
 • tekla(2015-08-04 14:28) Zgłoś naruszenie 01

  jeszcze niedawno Radwanek szczuł na nauczycieli , a teraz wszyscy szczują na wszystkich.Oj będzie wojna.

  Odpowiedz
 • plemnipotent(2015-07-29 20:12) Zgłoś naruszenie 03

  Głupi potrafi tylko zazdrościć innym bo wydaje mu się , że i wszyscy inni maja lepiej. Zęby być urzędnikiem trzeba być człowiekiem wykształconym , mieć predyspozycje i umiejętności , zaś kopać doły potrafi każdy imbecyl.

  Odpowiedz
 • Tomasz(2015-07-26 19:50) Zgłoś naruszenie 00

  Zaznaczyć należy, iż mundurowi mają przywileje, o ktorych mowa w artykule oraz wielej wiecej, a wciąż narzekają na zarobki. Nie znam żadnego funkcjonariusza, który zamieniłby się z urzędnikiem czy nauczycielem. Prawda jest tylko jedna. Jestem za tym by zrównać przywileje z mundurowymi. Wszyscy jesteśmy przecież równi wobec prawa. Szkoda, że tylko na papierze niestety.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!