Urzędnicy, nauczyciele i rolnicy: Zobacz, jakie przywileje mają pewne grupy w Polsce

Nie tylko Grecja przyznała pewnym grupom pracowników szerokie (i często kontrowersyjne) przywileje pracownicze. Także w Polsce istnieją - przez wielu zresztą uważane za relikty odziedziczone po PRL-u - różnego rodzaju ulgi, zwroty czy też specjalne uprawnienia. Ich likwidacja spotyka się zazwyczaj z silnym oporem uprzywilejowanych grup wspieranych przez związki zawodowe, dlatego wielu polskich pracowników nadal otrzymuje te bonusy. Sam sprawdź jakie.

biznesmeni, urzędnicy

żródło: ShutterStock

Urzędnicy

Ograniczenie liczby urzędników w Polsce oraz przysługujących im przywilejów było obiecywane wielokrotnie. Jednak zatrudnienie w administracji dalej rośnie, a praca w urzędzie nadal opłaca się ze względu na dobre warunki zatrudnienia i wynagrodzenia.

Przede wszystkim czas pracy urzędników jest stały i poza szczególnymi przypadkami większość z nich pracuje maksymalnie osiem godzin dziennie. Zazdrość innych pracowników wzbudza jednak wynagrodzenie urzędników. Nie tylko na zakończenie pracy mogą oni liczyć na wyższą odprawę emerytalną (szczegółów dowiesz się tutaj>>), ale do pensji zasadniczej przysługuje im szereg dodatków: za wieloletnią pracę, tzw. dodatek stażowy, dodatek funkcyjny, dodatek specjalny, jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, dodatkowe wynagrodzenie roczne na zasadach określonych w odrębnych przepisach oraz nagroda za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej.

Dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 5 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego przysługuje pracownikowi samorządowemu po pięciu latach pracy. Wzrasta on o jeden procent za każdy dalszy rok pracy aż do osiągnięcia 20 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

Urzędnik może też otrzymać nagrodę jubileuszową, która po 20 latach pracy stanowi 75 proc. wynagrodzenia miesięcznego, po 25 - 100 proc., po 30 - 150 proc., po 35 - 200 proc., po 40 - 300 proc., a po 45 - 400 proc. wynagrodzenia miesięcznego.

Pracownicy samorządowi dostają też dodatek specjalny, któremu w służbie cywilnej odpowiada dodatek zadaniowy, przyznawany za wykonanie dodatkowych, powierzonych przez pracodawcę zadań, których nie przewiduje zakres obowiązków na zajmowanym stanowisku pracy.

Ponadto na koniec roku bezpośredni przełożony może też przyznać urzędnikowi nagrodę na koniec roku z pieniądze, które nie trafiły na pensje z różnych względów - dzieje się tak na przykład, gdy urząd nie decyduje się na zatrudnienie pracownika na zastępstwo lub jeśli pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim trwającym dłużej niż 33 dni, bowiem zasiłek chorobowy wypłaca mu wtedy ZUS, a urząd nie musi wypłacać świadczeń. Osoby z taką grudniową nagrodą korzystają podwójnie, ponieważ wzrasta im automatycznie wysokość trzynastki.

Wynagrodzenie urzędników niewiele ma wspólnego z jakością ich pracy>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (34)

 • kk(2015-07-26 20:58) Zgłoś naruszenie 00

  Wredny dziadu liczysz urlop nauczycieli z sobotami i niedzielami, to dlaczego ferie zimowe liczysz jako 14 dni a nie 16 dni ???

  Odpowiedz
 • bodo(2015-07-28 08:57) Zgłoś naruszenie 00

  Brakuje mi jeszcze dziennikarzy - koszty 50%, tak samo artyści, aktorzy itp

  Odpowiedz
 • murarz(2015-07-29 08:27) Zgłoś naruszenie 00

  Brakuje jeszcze kolejarzy, górników i - jedynych świętych i sprawiedliwych - dziennikarzy.

  Odpowiedz
 • na słówko(2015-07-28 09:18) Zgłoś naruszenie 00

  A co do nauczycieli: te cholerne nieroby i pasożyty, jak mówi o nich polski ciemnogród, dofinansowuje oświatę poprzez: zakup papieru, tuszu do drukarki, pomocy naukowych, nagród dla dzieci, zagracanie własnego mieszkania, czy wręcz przeznaczeniem jednego pokoju na biuro, przymusowe godziny społeczne, tzw. "karciane" Oto tylko niektóre ważne przywileje nauczycieli.

  Odpowiedz
 • tekla(2015-08-04 14:28) Zgłoś naruszenie 01

  jeszcze niedawno Radwanek szczuł na nauczycieli , a teraz wszyscy szczują na wszystkich.Oj będzie wojna.

  Odpowiedz
 • plemnipotent(2015-07-29 20:12) Zgłoś naruszenie 03

  Głupi potrafi tylko zazdrościć innym bo wydaje mu się , że i wszyscy inni maja lepiej. Zęby być urzędnikiem trzeba być człowiekiem wykształconym , mieć predyspozycje i umiejętności , zaś kopać doły potrafi każdy imbecyl.

  Odpowiedz
 • Tomasz(2015-07-26 19:50) Zgłoś naruszenie 00

  Zaznaczyć należy, iż mundurowi mają przywileje, o ktorych mowa w artykule oraz wielej wiecej, a wciąż narzekają na zarobki. Nie znam żadnego funkcjonariusza, który zamieniłby się z urzędnikiem czy nauczycielem. Prawda jest tylko jedna. Jestem za tym by zrównać przywileje z mundurowymi. Wszyscy jesteśmy przecież równi wobec prawa. Szkoda, że tylko na papierze niestety.

  Odpowiedz
 • samorząd(2015-07-29 09:24) Zgłoś naruszenie 00

  Moja podwyżka w samorządzie, nie pamiętam już kiedy, wyniosła 97 zł brutto. Nagrodę przyznaną przez przełożonego widziałam na koncie chyba ze 3 lata temu.
  Zapomniano o wysokich emeryturach dla wszelkiej maści funkcjonariuszy przyznanych za komuny i obecnie w pełnej wysokości wypłacanych.

  Gwoli wyjaśnienia - trzynastka to wynagrodzenie miesięczne wypłacane rocznie, a nie jak napisał autor "dodatkowe wynagrodzenie roczne". Wszyscy byśmy chcieli, żeby było tak jak tu piszą.

  A tak na marginesie nasze przywileje w [porównaniu do greckich to "kasza z mlekiem". Nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy, jako biedne społeczeństwo na dorobku, pomagać Grecji w spłacaniu ich długów wobec banków niemieckich i francuskich, bo tak naprawdę to tam one idą bezpośrednio, a nie do Grecji. Jak to mówią "jest ryzyko jest zabawa". Zabawa skończyła się dla banksterów i zostało tylko ryzyko, więc dlaczego jego konsekwencje mamy ponosić my - społeczeństwo???

  Odpowiedz
 • J.M.(2015-07-27 10:58) Zgłoś naruszenie 00

  " lika' - POsiadając taką wiedzę , możesz iść do zakonu i skorzystać z tych udogodnień.
  Nie słyszałem , aby było to zakazane . Nie obowiązuje też stopa bezrobocia i nie
  będziesz miała problemów z przyjęciem / chyba , że ideologiczne/. POwodzenia!!!

  Odpowiedz
 • ANNA(2015-08-04 14:25) Zgłoś naruszenie 00

  Do plenmipotent. No widzisz , a urzędnicy stale naskakują na nauczycieli.Poczuj jak to dobrze mądry,wykształcony i wykwalifikowany.

  Odpowiedz
 • lika(2015-07-26 22:21) Zgłoś naruszenie 00

  A o przywilejach kleru nie wspomniano ani słowem,przemilczano fakt,że z tytułu konkordatu zobowiązania dla ok 30000 /księża i zakonnicy,zakonnice/ wynoszą 15 mld rocznie czyli tyle ile dotacja do krus dla 1,5 mln rolników.

  Odpowiedz
 • nauczyciel dypolmowany(2015-07-30 22:54) Zgłoś naruszenie 00

  O muszę zwrocic się o doplatę do wynagrodzenia , skoro jako dyplomowany nauczyciel zaraniam 5 tyś na zeznaniu PIT jest 58000 tys za 2014r. to brakuje 2000 .Dziekuję za info

  Odpowiedz
 • w(2015-07-27 11:01) Zgłoś naruszenie 00

  gp jest żałosna...tyle

  Odpowiedz
 • Bert(2015-08-03 14:53) Zgłoś naruszenie 00

  Klara non sunt interpretanda - zatem powtórzę za Klarą : dziennikarzu łgarzu - picie wody w Szczawnicy to nie szczanie w piwnicy.

  Odpowiedz
 • Maciek(2015-07-31 18:50) Zgłoś naruszenie 00

  Autor tego artykułu nie do końca chyba sam wie co pisze. Zniżki na PKP w wysokości 78% dla żołnierzy odbywających niezawodową służbę wojskową? Proszę mi powiedzieć jak może być niezawodowa służba wojskowa w polskiej armii skoro w całości jest zawodowa od 2010? Poza tym Straż Graniczna, Służba Celna, ŻW i Policja skoro jedzie pociągiem w mundurze to na 99% wykonuje obowiązki służbowe, więc pytam dlaczego mieliby płacić za bilety skoro to ich praca?
  Panowie dziennikarze broniąc swoich przywilejów wskazują przywileje innych. Żałosne. Autor tego artykułu nie powinien dostać pieniędzy za brak rzetelności oraz wszystkie przekłamania.

  Odpowiedz
 • bauerka(2015-07-26 22:05) Zgłoś naruszenie 00

  Rolnicy to szczególnie uprzywilejowana część społeczeństwa na którą płaci się ogromne pieniądze. Czyżby nasza demokracja nie pozwalała na zniesienie wszelkich przywilejów.

  Odpowiedz
 • pestka(2015-07-27 08:36) Zgłoś naruszenie 00

  żeby, to wszystko naliczyć jest potrzebna armia urzędników . I tym sposobem , mamy ukryte bezrobocie w biurokracji , jak poprzednio twierdzono , że za PRL wśród pracowników fizycznych , był przerost zatrudnienia .Zarządzanie błędne i marnotrawstwo środków finansowych na każdym szczeblu .

  Odpowiedz
 • 2bylec(2015-07-30 13:25) Zgłoś naruszenie 00

  A kto broni nie-budżetówce wypłacać 13 i 14?

  Odpowiedz
 • Klara(2015-07-26 22:08) Zgłoś naruszenie 00

  Ale to jakiś nieuk napisał ten tekst w tej gazecinie.

  Zajrzałam do opisu pod hasłem "Żołnierze"
  Widzę tam pomieszanie z poplątaniem.

  Jeżeli zniżka na przejazdy koleją dla żołnierzy niezawodowych jest przywilejem to autor tego tekstu jest ignorantem. Przecież ci żołnierze nie otrzymują uposażenia.

  Zaś to, że funkcjonariusze i żołnierze w czasie wykonywania obowiązków służbowych np. patrolowania nie płacą za przejazd jest oczywistą oczywistością.
  Stosując logikę autora to konduktor pełniący służbę w pociągu powinien płacić za przejazd.

  Jeżeli opisując "przywileje" żołnierzy autor pisze o funkcjonariuszach to jest nieukiem.

  Picie wody w Szczawnicy to nie to samo co szczanie w piwnicy !

  Jakoś pismakom nie przychodzi do głowy napisanie o wyjątkowym przywileju tzw. dziennikarzy, płacących podatek tylko od połowy swojego przychodu

  Odpowiedz
 • Valejo(2015-07-31 01:59) Zgłoś naruszenie 00

  w PSP fundusz remonto to jakieś 200 zł raz w roku - nawet dobrej farby się nie kupi; Dodatek do munduru. .. nie stać mnie na marynarkę za 500 zł, a stać by mnie było na mundur za 1 tys?Biała koszula z nadrukiem PSP to prawie 200,gdzie podobna to tylko 80 zet... Ale to są dodatki. Ludzie ogarnij cie swoją wiedzę. Dodatki do munduru to państwo a nie funkcjonariusz. Dodatek do domu - mieszkaniowa. Decydentom powinno zależeć na formacjach dbających o bezpieczeństwie mieszkańców,przyciągnięcie nowych do służby za "psie" pieniadze. Jak twierdzić, że chłopaki na podziale bojowym nic nie robią tylko czekają na telefon,to spróbujcie tylko przejść : komorę dymowa,rozgorzenia,testy Harvard i testy sprawności owe. Poza tym kartkówki, sprawdziany i Bóg wie co jeszcze. Gratuluję tym co są Ombibusami,bo ja po 25 latach służby w PSP na podziale bojowym mam dość : oglądania zwłok, krzyku matek gdy giną dzieci,próby ratowania komuś życia narażając swoje by później okazało się, ze to nie miało sensu. Pycha pada i żadne pieniądze tego nie wynagrodzi. ...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!