Umowy i urlopy rodzicielskie, czyli co wkrótce zmieni się w prawie pracy

Wybory już jesienią, jednak rząd nadal liczy na przepchnięcie kolejnych zmian w prawie pracy. Udało się już przekonać posłów do wprowadzenia ograniczeń w zawieraniu umów na czas określony, a w kolejce czeka kolejny projekt, rozszerzający uprawnienia rodzicielskie pracowników. Dowiedz się więcej o tym, jakich zmian możemy się spodziewać w najbliższym czasie w prawie pracy.

umowa

żródło: ShutterStock

Tylko 3 rodzaje umów o pracę

Przyjęta przez Sejm ustawa likwiduje też umowę na czas wykonania określonej pracy. Zostały więc tylko trzy rodzaje umów o pracę: umowa o pracę na czas nieokreślony oraz umowa o pracę na czas określony, a także umowa o pracę na okres próbny.

Ponadto w ustawie wyraźnie określono cel zatrudnienia pracownika na podstawie umowy o pracę na okres próbny. Będzie mogła ona zostać zawarta w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia do wykonywania pracy określonego rodzaju. Co do zasady pracodawca zatrudni pracownika na okres próbny tylko raz. Ponowne zatrudnienie pracownika na okres próbny będzie możliwe tylko, gdy będzie on zatrudniony do wykonywania innego rodzaju pracy lub w przypadku 3-letniej przerwy w zatrudnieniu pracownika na takim samym stanowisku u tego samego pracodawcy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (1)

  • Młody(2015-07-04 13:50) Zgłoś naruszenie 01

    A co jeżeli jest to spółka i ma wiele firm curek to ma furtkę zatrudnia na pewien okres w firmie córka i jak będzie można to spowrotem zatrudnieni cie do pierwszej firmy tak się robi w agencjach ochrony

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!