Umowy i urlopy rodzicielskie, czyli co wkrótce zmieni się w prawie pracy

Wybory już jesienią, jednak rząd nadal liczy na przepchnięcie kolejnych zmian w prawie pracy. Udało się już przekonać posłów do wprowadzenia ograniczeń w zawieraniu umów na czas określony, a w kolejce czeka kolejny projekt, rozszerzający uprawnienia rodzicielskie pracowników. Dowiedz się więcej o tym, jakich zmian możemy się spodziewać w najbliższym czasie w prawie pracy.

Kalendarz

żródło: ShutterStock

Zmiany długości okresu wypowiedzenia

Nowelizacja kodeksu pracy przewiduje również zmiany w okresach wypowiedzeń - teraz są one takie same dla pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony, jak i na czas określony. Obecnie, czas wypowiedzenia umowy terminowej wynosi 2 tygodnie.

Zgodnie z nowymi przepisami, długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony będzie więc uzależniona od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, a okresy wypowiedzenia zarówno w przypadku umów na czas określony i na czas nieokreślony wyniosą:
- 2 tygodnie - w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy przez okres krótszy niż 6 miesięcy;
- 1 miesiąc - w przypadku zatrudnienia przez okres co najmniej 6 miesięcy;
- 3 miesiące - w przypadku zatrudnienia okresu co najmniej 3 lat.

>>Czytaj też: Jak skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (1)

  • Młody(2015-07-04 13:50) Zgłoś naruszenie 01

    A co jeżeli jest to spółka i ma wiele firm curek to ma furtkę zatrudnia na pewien okres w firmie córka i jak będzie można to spowrotem zatrudnieni cie do pierwszej firmy tak się robi w agencjach ochrony

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!