8 kroków do wymarzonej kariery

Praca marzeń nie zawsze musi być łatwa i przyjemna, często wiąże się z wieloma obowiązkami i wyrzeczeniami, ale łatwiej się wstaje z łóżka gdy wiemy, że będziemy robić to, co sprawia nam przyjemność. Poniżej, przedstawiamy osiem prostych kroków, które zaprowadzą Cię prosto do zawodowego spełnienia.

 • Ustal czego naprawdę chcesz<br><br>
Zanim rozpoczniesz poszukiwania i zaczniesz chodzić na rozmowy kwalifikacyjne, zdefiniuj swoje cele i zastanów się, co naprawdę chciałbyś robić. To brzmi jak największy banał, ale jak podkreśla Michał Środa, specjalista zajmujący się rekrutacją w firmie GoWork.pl, jednym z najczęstszych wpadek kandydatów jest właśnie nieumiejętność uargumentowania tego, dlaczego zależy im właśnie na tej pracy. Jeżeli wcześniej to ustalisz, łatwiej będzie się określić przed potencjalnym pracodawcą. Popracuj także nad uzasadnieniem.
 • Postaw na elastyczność <br><br>
Praca o której dziś marzysz może nie być szczytem twoich pragnień w przyszłości. Musisz być gotowy na zmiany, jakie niesie za sobą wolny rynek. – Spójna linia kariery jest oczywiście ważna, ale pracodawcy cenią także to czy kandydat potrafi zaadaptować się w nowym środowisku i czy potrafi szybko nauczyć się nowych rzeczy – mówi specjalista GoWork.pl. Nie musimy robić wszystkiego perfekcyjnie, ale nie możemy bać się nowych rzeczy. Nawet jeżeli sytuacja zmusi nas do tego by na chwilę zboczyć z obranej ścieżki, starajmy się zdobyć cenne doświadczenie, być może w przyszłości to właśnie ono wyróżni nas na tle konkurentów?
 • Przygotuj plan działań<br><br>
Przedstawiciel GoWork.pl, podkreśla, że o ile samo posiadanie planu jest istotne, to nie należy 
za bardzo się na nim skupiać. Chodzi głównie o spisanie pewnych pomysłów na to, co możemy zrobić, by stać się bardziej pożądanym kandydatem, a nie o odkreślanie kolejnych osiągniętych celów. Jak już wspomnieliśmy, rynek jest elastyczny, a na porażkach uczymy się więcej niż na sukcesach. Im większe mamy doświadczenie, tym więcej wiemy o tym jakie wzorce są skuteczne, a które lepiej sobie darować. Modyfikuj więc swój plan na bazie swoich doświadczeń.
 • Wyspecjalizuj się<br><br>
Tradycyjne kwalifikacje – praca w dużej firmie, dyplom ukończenia najlepszych szkół, nie mają już takiego znaczenia jak dawniej. Dzisiaj poszukiwani są pracownicy, którzy skupili się na specjalizacji. – Na rynku jest np. bardzo wielu prawników, którym ze względu na dużą konkurencję nie jest łatwo. Ci, którzy się wyspecjalizowali, chociażby w prawie farmaceutycznym, na brak zleceń z pewnością nie będą narzekać – tłumaczy Michał Środa.
 • Rozwijaj się razem z rynkiem<br><br>
Firmy szukają pracowników o określonym profilu. To, że potrafimy wykonać powierzone nam zadania dziś już nie wystarcza. Pracodawcy szukają osób, które potrafią tworzyć, lansować nowe pomysły i rozwiązania. Na rynku liczą się osoby aktywne, które myślą postępowo, nie boją się wyrażania własnych opinii, nabywają coraz to nowe umiejętności. Jeżeli zaprezentujesz się jako profesjonalista w swojej dziedzinie, nie będziesz się musiał martwić o zatrudnienie.
 • Wykorzystaj social media jako narzędzia do stworzenia własnej marki <br><br>
Zamiast wykorzystywać media społecznościowe do celów towarzyskich, zacznij poprzez swoje wpisy kreować obraz pracownika pożądanego przez pracodawcę. Dzięki stronom powiązanym z twoją branżą możesz zdobywać cenną wiedzę i dzielić się nią z innymi. Pokaż, że to co robisz naprawdę jest twoją pasją.
własnej marki
Zamiast wykorzystywać media społecznościowe do celów towarzyskich, zacznij poprzez swoje wpisy kreować obraz pracownika pożądanego przez pracodawcę. Dzięki stronom powiązanym z twoją branżą możesz zdobywać cenną wiedzę i dzielić się nią z innymi. Pokaż, że to co robisz naprawdę jest twoją pasją.
 • Znajdź coś co Cię wyróżni<br><br>
W Polsce pracy szuka obecnie ok. 2 mln osób. Gdy już znajdziemy wymarzoną ofertę na którą chcemy wysłać swoje zgłoszenie, nie zapominajmy, że aplikację swoją wyśle także dziesiątki innych osób. Poszukujący pracy muszą wykazać się kreatywnością. – Do rekruterów codziennie spływają nowe CV. Dlatego tak ważne jest by aplikacja wyróżniała się na tle innych. Niekoniecznie musi być nietypowa, ale musi przyciągać uwagę przejrzystością i profesjonalizmem – mówi Michał Środa.
 • Bądź gotowy do poświęceń<br><br>
By osiągnąć cel, czasem trzeba zrezygnować z wielu innych rzeczy – bogatego życia towarzyskiego czy lepiej płatnej (ale nie wymarzonej) pracy. Nie zawsze takie poświęcenie jest konieczne, ale bez determinacji trudno wytrwać w swoim postanowieniu. Dlatego gotowość do wyrzeczeń jest niezbędna.
statystyki

Komentarze (2)

 • ostrzeżenie z zielonej wyspy(2015-06-28 18:17) Zgłoś naruszenie 00

  KROK PIERWSZY: WYJEDŹ STĄD JAK NAJSZYBCIEJ.
  Zostając tu będziesz tyrał za ochłapy i jeszcze wysłuchiwał jakiegoż to dostąpiłeś szczęścia, że w ogóle masz pracę.

  Odpowiedz
 • mcArtur(2016-02-08 13:24) Zgłoś naruszenie 00

  dobry przepis jak wychować niewolników tyrających na swoich panów.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!