« Powrót do artykułu

Płaca minimalna po nowemu: Będzie liczyło się wynagrodzenie zasadnicze

1850 zł wyniesie najprawdopodobniej najniższe wynagrodzenie w 2016 r. Do kieszeni pracownika może trafić więcej pieniędzy, bo resort pracy chce zmienić zasady wliczania do niej składników płacy.

dług, pieniądze, portfel

żródło: ShutterStock

Kwotę 1850 zł zarekomendował Stały Komitet Rady Ministrów. O tym, ile ostatecznie wyniesie przyszłoroczna płaca minimalna, zdecyduje rząd.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (24)

 • pracująca biedota państwowa(2015-06-05 18:30) Zgłoś naruszenie 20

  37 lat pracy, powiatowy sanepid, od 8 lat ani grosza podwyżki, płaca zasadnicza 1650 zł + wysługa lat + 5 % premii, także młodzi zaczynający pracę mają większą płacę zasadniczą jak ja po 37 latach pracy, zgroza do czego doprowadził nas pieprzony rząd przez tyle lat, tylko sznurek sobie założyć, bo zbrzydło mi już życie w tej nędzy

  Odpowiedz
 • kejra(2015-06-08 14:42) Zgłoś naruszenie 10

  Wiem z dobrych źródeł: Pis podniesie minimalne do 5300,- Na bank.

  Odpowiedz
 • Obserwator(2015-06-05 12:12) Zgłoś naruszenie 00

  PO chce mi dać podwyżkę, z kieszeni mojego pracodawcy. Jak pracodawca mnie zwolni, gdy okaże się, że nie ma dodatkowych zleceń, aby mi dać podwyżkę to PO przyzna mi zasiłek dla bezrobotnych. Jak odejdę z pracy to nie będzie miał pracodawca kim robić tych zleceń, które już ma więc zamknie firmę i też pójdzie po zasiłek. Kocham koalicję PO i PSL z ich logiką i zrozumieniem spraw gospodarki, obywateli i państwa.
  P.S.
  Mam nadzieję, że po jesiennych wyborach ktoś poważny i rozsądny da mi podwyżkę przez zmniejszenie składki ZUS i podatku PIT, a mojemu pracodawcy pozwoli spokojnie działać i zatrudniać kolejnych pracowników przez zmniejszenie CIT i VAT. Wtedy będzie to miało sens, bo na razie muszę czekać po 2-3 miesiące na pieniądze gdyż komornik ściąga sobie co jakiś czas zaległości podatkowe z konta pracodawcy a dla mnie i współpracowników zwyczajnie nie zostawia nic. Jakiś czas temu ktoś podkablował mojego pracodawcę do inspekcji pracy. Mądrusie z PIP przyszli, spisali protokoły i przekazali sprawę do sądu, który nałożyli na firmę kilkutysięczny mandat, który jeszcze bardziej pomniejszył ilość pieniędzy jaka w danym miesiącu została na wypłaty dla mnie i kolegów. Jeszcze kilka lat rządów tych specjalistów od synekur i ośmiorniczek i wszyscy skończymy na zasiłku lub zmywaku w Londynie.

  Odpowiedz
 • Piotr(2015-07-09 21:12) Zgłoś naruszenie 00

  Ci prezesi z Lewiatanu najwiecej płaczą a prosze niech ktoś sprawdzi ich majątki wszystko z wyzysku ludzi o minimalnym wynagrodzeniu. Prosze nie obrażać ludzi i mowić ze minimalna zarabiają ludzie niewykształceni ,tylko są to pracownicy których wykorzystują pracodawcy korzy maja tania sile robocza a duże zyski. Widać to po majątkach prezesów ,dyrektorów i właścicieli. Moze wiecej kontroli tych osobników to zobacYmy kto sie bogaci nadmiernie pracownik czy pracodawca,,,!

  Odpowiedz
 • gosc(2016-10-31 08:36) Zgłoś naruszenie 00

  tak bo glupki pracuja a sie zrobila anarchia ze tylko o sobie myslala a nie o biedocie po co im dawac jak mozna samemu same rozumienie najnisza krajowa powina byc a mysla ze biedota nie rozumie i oszukali nas przez tyle lat teraz powinii nam to zwrocic stazowe bo nie placili tylko kobinowali jak mogli

  Odpowiedz
 • kaka(2015-06-09 10:45) Zgłoś naruszenie 00

  wreszcie jakieś normalne rozumowanie

  Odpowiedz
 • oto moje zdanie(2015-06-07 21:38) Zgłoś naruszenie 00

  Wliczanie do minimalnego dodatków - to zwykłe s-wysyństwo.
  Dyma się się tak tych biednych pracowników przy współudziale państwa. Prawo tak pisane jest gorsze niż anarchia.

  Odpowiedz
 • fela(2015-06-05 18:32) Zgłoś naruszenie 00

  Tepodwyżkitobzdury- to jak pracodawca nie jest w stanie wypłacić takiej jałmużny to niech zamyka zakład i idzie pracować za taką jałmużnę, bo już zbrzydło mi słuchać, że pracodawców nie stać, tylko ciekawie jakim cudem mają eleganckie wille, samochody, żony niepracujące, wczasy za granicą.

  Odpowiedz
 • SteFun(2015-06-06 20:33) Zgłoś naruszenie 00

  no to hajlajf, już wracam z emigracji zarobkowej :)

  Odpowiedz
 • Eve(2015-06-06 19:32) Zgłoś naruszenie 00

  dlaczego u nas nie ma ustalanej minimalnej placy godzinowej? wtedy nie zaleznie od tego ile pracujemy, kazdy wie ile zarobi... a przy tych srednich miesiecznych to ile polak na godzine zarabia?

  Odpowiedz
 • Tepodwyżkitobzdury(2015-06-05 14:39) Zgłoś naruszenie 00

  Po co corocznie podnosić stawki?? Przecież to bzdura! Pracodawca, który musi dać pracownikom podwyżkę zrekompensuje ją sobie podnosząc ceny wytwarzanych produktów czy świadczonych usług. I tak pracodawca, np Piekarnia podniesie piekarzowi stawkę minimalną a tym samym podniesie cenę bułki o kilka groszy, w związku z czym piekarz (i nie tylko) kupi sobie droższą bułkę, następnie pójdzie do fryzjera i zapłaci więcej za strzyżenie, bo fryzjer też przecież podniósł pensje pracownikom i zrekompensował to sobie ceną usługi itd, przez co podwyżki te są tak naprawdę fikcyjne, bo siła nabywcza pieniądza nie zmienia się. Piekarz zarabiał 1750 zł i mógł kupić 1750 bułek po 1 zł, a po podwyżce wcale nie kupi 1850 bułek po złotówce, tylko 1750 bułek po 1,06 zł- Proste!

  Odpowiedz
 • ela(2015-06-08 07:31) Zgłoś naruszenie 00

  Do 4 Po śmiać się z kogoś ? jak samemu popełnia się błędy?

  Odpowiedz
 • zawiedziony(2015-06-06 07:27) Zgłoś naruszenie 00

  SMIECH NA SALI CO RZAD WYPRAWIA Z TA PENSJA MINIMALNA. CO Z TEGO ZE NP.MAMY W TYM ROKU 1750ZL.BRUTTO JAK DO REKI MAMY 1280ZL.NETTO KPINA JAKAS. DO REKI DLA PRACOWNIKA POWINNO BYC TE 1700ZL. A 2000ZL.BRUTTO .W PENSJI MINIMALNEJ JEST DUZO ROZNYCH OPLAT KTORE SSA ZABIERANE POTRACANE NP.NA ZUS NAJWIECEJ. PENSJA MINIMALNA TO JEST GLODOWA PENSJA BO ZAROBI SIE HARUJAC CALY MIESIAC OPLATY SIE ZROBI I PO WYPLACIE 1280ZL.A GdZIE ZYCIE???LEWIATAN TO MNIE WKURZA BO SA ZA PRACODAWCAMI TYLKO NIE WIDZA JAKIE MAJATKI FIRMY ZARABIAJA NA PRACOWNIKU PLACAC TE MARNE GROSZE A ZAGRANICZNE FIRMY KASE DO SWOJEGO KRAJU BIORA I W POLSCE nie ZOSTAJE NP.MARKIETY PODATKOW NIE PLACA A ZWYKLY SZARY KOWALSKI MUSI WSZEDZIE PLACIC PODATKI.

  Odpowiedz
 • biedota(2015-06-06 12:39) Zgłoś naruszenie 00

  wyjdzmy kur...wa na ulicę, bo nas zagłodzą

  Odpowiedz
 • Ron_K(2015-06-05 11:03) Zgłoś naruszenie 00

  A dlaczego nie minimalna stawka godzinowa? Wtedy by można pracować więcej z zastrzeżeniem by stawki były tylko godzinowe i do tego rejestrowane ektrelektroniczne. A tak robisz 12 godz. a płacą za hmmm 8?

  Odpowiedz
 • Mordasiewicz już jest na nie....ten typ człowieka(2015-06-05 10:55) Zgłoś naruszenie 00

  był dobry w czasie okresu pańszczyzny.Wehikuł czasu!!!NIK powinien dogłębnie sprawdzić pracodawców zrzeszonych w CECHACH i zatrudniających pracowników,którzy są tam wykorzystywani.

  Odpowiedz
 • polonistka(2015-06-05 10:38) Zgłoś naruszenie 00

  Do kolegi 8000 tzś netto haha!!! " Przygadał kocioł garnkowi ". Zanim wydasz opinię o innych popraw swoje błędy.

  Odpowiedz
 • Stefan F.(2015-06-05 10:04) Zgłoś naruszenie 00

  To przejdźmy do porządku , niech rząd i parlament polski podejmie decyzję i niech zrównają z płacą minimalną jaka jest w Unii Europejskiej i to będzie dobry pomysł wybrańców narodu , bo jak do tej pory to tylko lanie wody , a mieliśmy zarabiać po 20 latach pracy tak jak na zachodzie i notabene po wejściu do Unii Europejskiej , a tak to prywaciarze wyzyskują pracowników i słuchając ''eksperta'' nie jakiego Mordasewicza ,że jesteśmy mało wydajnymi pracownikami w Polsce .Pragnę zwrócić uwagę ekspertowi , że nasi pracownicy w firmach są bardzo wydajni , tylko że właściciele firm zamiast inwestować w nowoczesny park maszynowy , to wolą inwestować w siebie , kupują wypasione samochody, budują wypasione domy ( ''czytaj pałace'') , wyjeżdzaja na zagraniczne wczasy i różne takie fanaberie , a pracownik musi się męczyć i pracować na starym sprzęcie i my polscy pracownicy nie możemy się równać z innymi zachodnimi pracownikami , tam właściciel inwestuje w sprzęt i pracownika u nas Nie! , bo się nie opłaca , przyjdzie następny i niech tyra na starych wyrobionych maszynach, sprzęcie i tym się różnimy od zachodnich pracowników i robotników.Dawniej za PRL-u były szkoły przyzakładowe i firma miała pracowników bo sam ich szkoliła , a teraz młody niema gdzie zdobyć praktyki , bo nie ma zakładów które by tą praktykę oferowały ( prywaciarzowi się nie opłaca bo ma produkcję) i niema warsztatów przy szkołach zawodowych żeby nabyć praktykę , bo ''jakiś fenomen'' kazał zlikwidować wszystkie szkoły zawodowe i warsztaty przy tych szkołach , a Niemcy nie zlikwidowali, nawet naszą młodzież zapraszają do nauki zawodu i oferują wspaniałe warunki do nauki zawodu , my jak zwykle nic nie oferujemy , tylko kłótnie , winie , jak by tu drugiemu dołożyć, jak by tu jeszcze co ukraść i przekręcić i modlić się o zdrowie , bo o rozum to już za późno. Zmarnowaliście 25,6 lat tej całej transformacji solidarnościowej i to wy jesteście odpowiedzialni wszyscy z prawa lewa i środka z bałagan panujący w Polsce , bo tylko umiecie spychać jedni na drugich kto zawinił , a to wy wszyscy od samego początku zie żeście rządzili i jesteście winni za ten marazm.

  Odpowiedz
 • 8000 tzś netto haha(2015-06-05 10:00) Zgłoś naruszenie 00

  Poniżej pisze sie razem głupdku Max. Widać twoje wykształcenie to wogólę sie nie dziwie ,że siedzisz na zmywaku i przeliczasz funty na złotówki i głupoty wypisujesz robiąc błędy. Wstyd . Max niedouczony , może tak jakis kursik j.polskiego

  Odpowiedz
 • gosc(2015-06-05 09:57) Zgłoś naruszenie 00

  1850 zł brutto buhahahaha szał , szok tyle kasy

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!