« Powrót do artykułu

Niewykorzystany urlop wypoczynkowy - jakie są konsekwencje dla pracownika i pracodawcy

Jeżeli pracownik nie wykorzysta zaległego urlopu wypoczynkowego do końca września danego roku kalendarzowego, przechodzi on na następny okres i ulega przedawnieniu po trzech latach. Jednak w przypadku, gdy zaległe dni pozostały z winy pracodawcy, grozi mu za to kara grzywny w wysokości nawet 30 tys. zł.

Walizka

żródło: ShutterStock

Każdemu pracownikowi przysługuje płatny urlop wypoczynkowy

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (7)

 • nikt(2016-04-28 20:23) Zgłoś naruszenie 56

  Bo prywaciarze to skur..... , ja pracuje 12 lat , na pełny etat i jeszcze w żadnym roku nie wykorzystałem pełnego wymiaru, bo jak pójdziesz na urlop to po premii, wczoraj dowiedziałem się w kadrach że mam 74 dni zaległe i co teraz mądrzy ludzie ???

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • CVR(2017-11-13 10:25) Zgłoś naruszenie 31

  Mam zaległego urlopu praktycznie 60 dni... z czego część z roku 2016 i co? Nigdy nie dostanę pełnego wymiaru bo nie ma jak według prywaciarza...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Przymusowi pracownicy i przymusowe urlopy(2015-05-12 17:15) Zgłoś naruszenie 13

  Pracownik z umowa na czas okreslony ( oszustwo bo powinna byc na czas nieokreslony) powinien miec mozliwosc kumulowania urlopow do 3 miesiecy. Dlatego ze jak go pracodawca wypier... z dnia na dzien, to wtedy te 3 miesiace urlopy to sa 3 wynagrodzenia, kasa na 3 miesiace zycia, na 3 miesiace szukania pracy i nie zdechniecia w tym czasie z glodu. Przymusowych pracownikow z umowami na czas okreslony jest ok 3 miliony. Ci ludize musza miec za co zyc w momencie gdy pracodawca z dnia na dzien pozbawia ich pracy i srodkow utrzymania.

  Odpowiedz
 • Zębaty784(2017-11-27 11:20) Zgłoś naruszenie 10

  W naszym wojsku niewykorzystane urlopy wypoczynkowe sumowane są i dodawane w kolejnych latach. Żołnierze zawodowi mają w tym interes, bo uzbierać się może po kilku latach z 200-300 dni niewykorzystanego urlopu. A na odchodne zgarną sobie kilkadziesiąt, a w skrajnych przypadkach i ponad 100 tysięcy złotych, jako ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Czy to nie patologia?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!