Zobacz, w którym kraju jest najłatwiej zwolnić pracownika

Pracodawcy od lat narzekają na mało elastyczne formy zatrudniania i nadmierną ochronę pracowników w Polsce, z kolei związkowcy bronią przywilejów zatrudnionych i chcieliby je jeszcze rozszerzyć. Obydwie strony chętnie powołują się przy tym na przykłady innych krajów. Sprawdziliśmy więc, jak się zwalnia pracowników w wybranych krajach UE.

Francja

żródło: ShutterStock

Francja

We Francji osoba, która ma umowę na czas nieokreślony, może zostać zwolniona tylko wtedy, gdy przyczyna jest rzeczywista i poważna, czyli:

- zwolnienie następuje z powodów osobistych lub zawodowych, na przykład może chodzić o nienależyte wykonywanie obowiązków lub niezdolność pracownika do pracy;
- zwolnieniw z przyczyn ekonomicznych, które mogą być indywidualne lub zbiorowe;

Pracownikowi w wypadku zwolnienia, nawet jeśli wina jest po jego stronie, należy się wynagrodzenie w okresie wypowiedzenia oraz ekwiwalent za urlop wypoczynkowy.

Okres wypowiedzenia zależy od stażu pracy u danego pracodawcy i wynosi :
- jeden tydzień przy stażu od 1 do 6 pełnych miesiąc,
- jeden miesiąc przy stażu powyżej 6 miesięcy, do 2 lat włącznie,
- 2 miesiące przy stażu powyżej 2 lat.

Ponadto po pierwszym roku pracy w jednym przedsiębiorstwie przysługuje prawo do odprawy w razie zwolnienia. Jej wysokość zależy od stażu pracy i wysokości zarobków brutto. Wynosi 1/5 średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto (pensja, premie i inne dodatki, z wyjątkiem zwrotów kosztów przejazdu i diet za wyżywienie) za każdy rok pracy przez pierwszych 10 lat pracy oraz dodatkowo 2/15 miesięcznego wynagrodzenia za każdy kolejny rok pracy.

>>Czytaj też: Nie tak łatwo zwolnić pracownika. Sprawdź, kiedy pracodawca może to zrobić

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!