Młodzi na polskim rynku pracy

Jak wynika z badania Pracuj.pl "Studenci i absolwenci na rynku pracy", już w trakcie studiów ponad połowa respondentów pracowała bądź pracuje zawodowo. Dane za pierwszy kwartał 2015 r. pokazują, że osobom o najkrótszym stażu zawodowym dedykowano o 8,4 proc. więcej ogłoszeń niż w analogicznym okresie roku minionego. W pierwszym kwartale 2015 r. największe zapotrzebowanie na pracowników z najkrótszym stażem pracy zgłosiły takie branże jak handel i sprzedaż, bankowość i finanse oraz budownictwo i nieruchomości.

coach, praca

żródło: ShutterStock

Młodzi, wykształceni – wchodzą na rynek pracy

Jak się pokazuje badanie Pracuj.pl Studenci i absolwenci na rynku pracy, ponad połowa badanych podejmuje pracę zawodową w trakcie studiów. W grupie osób poniżej 25 roku życia – 62 proc. respondentów zadeklarowało, że pracuje bądź pracowało zawodowo. Niemal połowa osób w wieku 22-25 lat podjęła pracę związaną z kierunkiem studiów (43 proc. badanych).

Jak wynika z analiz, najtrudniej o pracę zgodną z profilem wykształcenia studentom i absolwentom kierunków przyrodniczych – zaledwie 20 proc. badanych z tej grupy zadeklarowało, że pracuje zgodnie z profilem wykształcenia; także humaniści w większości podejmują wyzwania zawodowe spoza obszaru zdobywanych kompetencji – tylko 33 proc. twierdzi, że pracuje bądź pracowało zgodnie z kierunkiem w którym się kształcili.

Natomiast wśród respondentów z uczelni o profilu ekonomicznym, technicznym/ścisłym i medycznym ponad 40 proc. twierdziło, że pracuje zgodnie z profilem wykształcenia.

statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!