6 pytań, które na pewno padną na rozmowie kwalifikacyjnej. Jak na nie odpowiadać?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruterzy często zadają te same pytania. Zobacz, czego możesz się spodziewać.

  • <font color="white"><b>1. Ile chciałby Pan zarabiać?</b><br><br>Pytając o finansowe oczekiwania, rekruter chce się dowiedzieć, czy inwestycja w kandydata na wolne stanowisko będzie opłacalna. Innymi słowy, czy w zamian za wynagrodzenie za wykonywane obowiązki, pracodawca dostanie zadowalający zwrot z inwestycji dla firmy. Ponadto chce odkryć, na ile kandydat jest elastyczny — czy za wszelką cenę będzie się upierał przy niezmiennej stawce czy może jest gotów na negocjacje.
<br><br>
Przykładowa odpowiedź
<br><br>
Mam świadomość, iż nowym pracownikom najczęściej proponuje się niższą stawkę. Wiem jednak, że jestem w stanie wnieść ponadprzeciętny wkład w pańską / pani firmę — zatem chciałbym być adekwatnie wynagrodzony. W ostatniej mojej pracy, za podobne stanowisko, zaoferowano mi [podać]. Na dobry początek naszej współpracy, mam nadzieję, że w pańskiej / pani firmie mogę liczyć na podobne warunki. Uważam, że to uczciwa stawka wobec obowiązków, jakie miałbym wykonywać. Jestem jednak otwarty na negocjacje. Słucham propozycji?
  • <font color="white"><b>3. Dlaczego chce Pan u nas pracować?</b><br><br>To pytanie pozwala sprawdzić, czy jesteś dobrze przygotowany do rozmowy i czy faktycznie zależy Ci na tej pracy. W dobie deficytu talentów i niskiego zaangażowania w pracę, pracodawcy szukają osób, którym zależy na tym właśnie stanowisku.
  • <font color="white"><b>4. Proszę opowiedzieć coś o sobie</b><br><br>To pytanie często rozpoczyna rozmowę kwalifikacyjną. Rekruterowi pozwala Cię lepiej poznać, a Tobie się rozluźnić.
  • <font color="white"><b>5. Dlaczego skończyła się Pana współpraca z poprzednią firmą / dlaczego chce pan zmienić prace?</b><br><br>To pytanie pozwala sprawdzić rekruterowi, czy nowy pracownik odnajdzie się w danej firmie. Wymijające odpowiedzi nie są więc dobrze widziane. Pamiętaj, żeby ne obgadywać swoich poprzednich pracodawców, a w swojej odpowiedzi postawić na to, jest dla ciebie ważne w firmie.
  • <font color="white"><b>6. Jakie są Twoje cele zawodowe?</b><br><br>W tym pytaniu rekruter sprawdza, czy nie skaczesz z jednej pracy do drugiej oraz czy nie podejmujesz pochopnych decyzji. Lepiej pokazać się, jako ułożony i konsekwentny kandydat, który jest świadomy swoich umiejętności i wie, w którym kierunku chcesz się rozwijać. Przed rozmową dobrze zastanów się nad swoimi celami i staraj się wyeksponować te, które możesz realizować na stanowisku, o które się ubiegasz.
  • <font color="white"><b>7. Za co Pan w pracy odpowiadał/ jakie były Pana zadania?</b><br><br>Pytanie to ma za zadanie weryfikację tego co napisałeś w CV. Daje też możliwość rozwinięcia tego czym pochwalilłeś się w dokumentach aplikacyjnych.
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!