Wypoczynkowy, bezpłatny i zdrowotny: Jakie urlopy przysługują pracownikowi

Kodeks pracy wyróżnia kilka rodzajów urlopów, jakie przysługują pracownikom.

Kalendarz

żródło: ShutterStock

Urlop okolicznościowy

Pracodawca nie może natomiast odmówić pracownikowi urlopu okolicznościowego, czyli dodatkowych dni wolnych, które przysługujących mu w związku z zaistnieniem w jego życiu szczególnych sytuacji. Pracodawca musi więc zwolnić pracownika na czas obejmujący:
- 2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy;
- 1 dzień - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Przepisy nie określają dokładnie okresu, w którym pracownik może skorzystać z przysługujących mu dni wolnych, ale muszą one zostać przeznaczone bezpośrednio w związku z tymi szczególnymi zdarzeniami, na przykład na formalności związane ze ślubem lub pogrzebem.

Za czas urlopu okolicznościowego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, które jest liczone tak samo jak za urlop wypoczynkowy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!