Dotacje, staże i świadczenia: Zobacz, ile państwo dokłada do zatrudniania pracowników

Jedną z funkcji państwa jest dbanie o dobro obywateli, a w związku z tym każda ekipa rządząca dąży do ograniczenia poziomu bezrobocia w Polsce. Najbardziej efektywną formą wpłynięcia na rynek pracy jest oczywiście stworzenie warunków, gdy następuje aktywizacja osób bezrobotnych, które są w stanie znaleźć sobie normalną pracę. W tym celu państwo proponuje różnego rodzaju ułatwienia, zmniejszające (przynajmniej tymczasowo) koszty zatrudnienia dla pracodawców tworzących nowe miejsca pracy. Zobacz, jakie dokładnie są instrumenty zachęcające do zatrudniania osób bez pracy.

Zawody.

żródło: ShutterStock

Prace interwencyjne

Urząd pracy może też pomóc zatrudnić bezrobotnego przez firmę w ramach prac interwencyjnych, które mogą zostać zorganizowane na dowolnym stanowisku pracy - zarówno przy pracy fizycznej, jak i umysłowej. O ich organizację może ubiegać się każdy pracodawca, niebędący jednak przykładowo w stanie likwidacji oraz niezalegający z podatkami

Pracodawca, który zatrudnia bezrobotnego w ramach prac interwencyjnych otrzymuje zwrot części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne. Refundacja może być wypłacana przez 6, 12, 18 i 24 miesięcy lub nawet 48 miesięcy w przypadku bezrobotnych powyżej 50. roku życia.

Po zakończeniu refundacji pracodawca musi zatrudnić bezrobotnego jeszcze przez okres 3 miesięcy (w przypadku prac interwencyjnych trwających do 6 miesięcy) lub 6 miesięcy (w przypadku prac interwencyjnych trwających 12 lub dłużej). Jeżeli firma nie wywiąże się z umowy, musi zwrócić dofinansowanie.

Jeżeli natomiast pracodawca bezpośrednio po zakończeniu prac trwających co najmniej 6 miesięcy zatrudniał tego samego bezrobotnego przez okres dalszych 6 miesięcy i po upływie tego okresu dalej go zatrudnia w pełnym wymiarze czasu pracy, starosta może przyznać mu jednorazową refundację wynagrodzenia, nie wyższą niż 150 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

>>Czytaj też: Powiaty z wysokim bezrobociem dostaną środki na realizację robót publicznych

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!