Dotacje, staże i świadczenia: Zobacz, ile państwo dokłada do zatrudniania pracowników

Jedną z funkcji państwa jest dbanie o dobro obywateli, a w związku z tym każda ekipa rządząca dąży do ograniczenia poziomu bezrobocia w Polsce. Najbardziej efektywną formą wpłynięcia na rynek pracy jest oczywiście stworzenie warunków, gdy następuje aktywizacja osób bezrobotnych, które są w stanie znaleźć sobie normalną pracę. W tym celu państwo proponuje różnego rodzaju ułatwienia, zmniejszające (przynajmniej tymczasowo) koszty zatrudnienia dla pracodawców tworzących nowe miejsca pracy. Zobacz, jakie dokładnie są instrumenty zachęcające do zatrudniania osób bez pracy.

ludzie, praca

żródło: ShutterStock

Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy

Starosta może też podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą, producentowi rolnemu, niepublicznemu przedszkolu lub niepublicznej szkole zrefundować koszty wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia.

Podmiot starający się o taką refundację musi spełnić określone warunki - między innymi w ciągu pół roku poprzedzający złożenie wniosku nie mógł zmniejszyć wymiaru czasu pracy pracownika. Ponadto nie może zalegać z wypłacaniem wynagrodzeń pracownikom oraz z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, czy też z opłacaniem w terminie innych danin publicznych. Firma powinna też znajdować się w dobrej sytuacji finansowej.

>>Czytaj też: Jak zatrudnić bezrobotnego we współpracy z urzędem pracy

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!