Dotacje, staże i świadczenia: Zobacz, ile państwo dokłada do zatrudniania pracowników

Jedną z funkcji państwa jest dbanie o dobro obywateli, a w związku z tym każda ekipa rządząca dąży do ograniczenia poziomu bezrobocia w Polsce. Najbardziej efektywną formą wpłynięcia na rynek pracy jest oczywiście stworzenie warunków, gdy następuje aktywizacja osób bezrobotnych, które są w stanie znaleźć sobie normalną pracę. W tym celu państwo proponuje różnego rodzaju ułatwienia, zmniejszające (przynajmniej tymczasowo) koszty zatrudnienia dla pracodawców tworzących nowe miejsca pracy. Zobacz, jakie dokładnie są instrumenty zachęcające do zatrudniania osób bez pracy.

kobieta, zawody, praca

żródło: ShutterStock

Umowa absolwencka

Starosta może dopłacić także do zatrudnienie absolwenta. Jeżeli firma da takiej osobie pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, to starosta ma prawo dokonywać z Funduszu Pracy, przez okres do 12 miesięcy, zwrotu poniesionych przez pracodawcę kosztów wypłaconego pracownikowi wynagrodzenia, nagród oraz składki na ubezpieczenie społeczne w wysokości uprzednio uzgodnionej, nieprzekraczającej jednak kwoty zasiłku, i składki na ubezpieczenie społeczne od tej kwoty, obowiązującej w ostatnim dniu każdego rozliczanego miesiąca.

Ponadto, w przypadku pracy na okres do 18 miesięcy, starosta może zwrócić pracodawcy koszty wynagrodzenia wypłaconego absolwentowi, nagród oraz składki na ubezpieczenie społeczne w wysokości uprzednio uzgodnionej, nieprzekraczającej jednak najniższego wynagrodzenia, i składki na ubezpieczenie społeczne od tego wynagrodzenia, jeżeli zwrot obejmuje koszty poniesione za co drugi miesiąc.

>>Czytaj też: Unijne wsparcie dopasowane do bezrobotnych

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!