Jedną z funkcji państwa jest dbanie o dobro obywateli, a w związku z tym każda ekipa rządząca dąży do ograniczenia poziomu bezrobocia w Polsce. Najbardziej efektywną formą wpłynięcia na rynek pracy jest oczywiście stworzenie warunków, gdy następuje aktywizacja osób bezrobotnych, które są w stanie znaleźć sobie normalną pracę. W tym celu państwo proponuje różnego rodzaju ułatwienia, zmniejszające (przynajmniej tymczasowo) koszty zatrudnienia dla pracodawców tworzących nowe miejsca pracy. Zobacz, jakie dokładnie są instrumenty zachęcające do zatrudniania osób bez pracy.
żródło: ShutterStock
Staż i praktyka absolwencka
Przede wszystkim ustawodawca zadbał o obywateli, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy. Absolwenci mają między innymi do wyboru staż lub praktykę.
Starosta może więc bezrobotnego absolwenta (zarejestrowanego w urzędzie pracy), który nie ukończył 25 lat lub osobę, która w okresie 12 miesięcy od ukończenia szkoły wyższej nie ukończyła 27 lat, skierować na staż na okres nieprzekraczający 12 miesięcy. Staż może zostać przy tym zaproponowany przez urząd pracy lub też absolwent sam może samodzielnie znaleźć firmę, w której chce odbywać zawodową praktykę.
Okres stażu może trwać od 3 do 12 miesięcy. Absolwentowi w okresie odbywania stażu przysługuje stypendium w wysokości zasiłku.
Absolwenci mogą także liczyć na staże unijne, w których organizacji pośredniczą urzędy pracy.
Umiejętności zawodowe absolwent może zdobyć także podczas praktyki absolwenckiej. Może ja odbyć osoba, która ukończyła co najmniej gimnazjum i w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyła 30 lat. Odbywanie praktyki nie stanowi przeszkody do posiadania statusu bezrobotnego.
Praktyka może być nieodpłatna lub płatana - wysokość miesięcznego świadczenia pieniężnego nie może wtedy przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.
>>Czytaj też: Staże w administracji: ABW czy CBA nie dla studenta
adsenior(2015-03-13 12:37) Zgłoś naruszenie 00
A z czego to też "państwo dokłada"? Czy z produkcji coraz większej rzeszy urzędników?
Odpowiedz