Dotacje, staże i świadczenia: Zobacz, ile państwo dokłada do zatrudniania pracowników

Jedną z funkcji państwa jest dbanie o dobro obywateli, a w związku z tym każda ekipa rządząca dąży do ograniczenia poziomu bezrobocia w Polsce. Najbardziej efektywną formą wpłynięcia na rynek pracy jest oczywiście stworzenie warunków, gdy następuje aktywizacja osób bezrobotnych, które są w stanie znaleźć sobie normalną pracę. W tym celu państwo proponuje różnego rodzaju ułatwienia, zmniejszające (przynajmniej tymczasowo) koszty zatrudnienia dla pracodawców tworzących nowe miejsca pracy. Zobacz, jakie dokładnie są instrumenty zachęcające do zatrudniania osób bez pracy.

rekrutacja, praca, pracownik

żródło: ShutterStock

Staż i praktyka absolwencka

Przede wszystkim ustawodawca zadbał o obywateli, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy. Absolwenci mają między innymi do wyboru staż lub praktykę.

Starosta może więc bezrobotnego absolwenta (zarejestrowanego w urzędzie pracy), który nie ukończył 25 lat lub osobę, która w okresie 12 miesięcy od ukończenia szkoły wyższej nie ukończyła 27 lat, skierować na staż na okres nieprzekraczający 12 miesięcy. Staż może zostać przy tym zaproponowany przez urząd pracy lub też absolwent sam może samodzielnie znaleźć firmę, w której chce odbywać zawodową praktykę.

Okres stażu może trwać od 3 do 12 miesięcy. Absolwentowi w okresie odbywania stażu przysługuje stypendium w wysokości zasiłku.

Absolwenci mogą także liczyć na staże unijne, w których organizacji pośredniczą urzędy pracy.

Umiejętności zawodowe absolwent może zdobyć także podczas praktyki absolwenckiej. Może ja odbyć osoba, która ukończyła co najmniej gimnazjum i w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyła 30 lat. Odbywanie praktyki nie stanowi przeszkody do posiadania statusu bezrobotnego.

Praktyka może być nieodpłatna lub płatana - wysokość miesięcznego świadczenia pieniężnego nie może wtedy przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

>>Czytaj też: Staże w administracji: ABW czy CBA nie dla studenta

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!